PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony złotych z UE dla małopolskich przedsiębiorców

  • PAP    17 lutego 2014 - 14:11
Miliony złotych z UE dla małopolskich przedsiębiorców

- Blisko 600 mln zł otrzymali do tej pory małopolscy przedsiębiorcy z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO) na lata 2007-2013. Środki z tej puli rozdziela Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości (MCP).
"Jesteśmy już na końcu procesu inwestowania funduszy unijnych z perspektywy finansowej 2007-2013, widzimy więc coraz więcej efektów ich wykorzystania. Przyznane 600 mln zł to kwota, która realnie wpływa na poprawę kondycji małopolskiej gospodarki, a firmom daje możliwość szybszego rozwoju" - poinformował w poniedziałek marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa.

Pieniądze w ramach II Osi Priorytetowej MRPO "Gospodarka Regionalnej Szansy" rozdziela od 2008 r. Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości w imieniu zarządu województwa małopolskiego.

W tym czasie instytucja ta podpisała 1920 umów na łączną kwotę 862 mln zł. Z tej puli prawie 600 mln zł zostało już przekazane beneficjentom.

W sumie spośród niemal 4 tys. rozpatrzonych wniosków o dotację zarząd województwa małopolskiego wybrał do dofinansowania 2053 projekty.

W ostatnim naborze wniosków od przedsiębiorców w ramach MRPO 2007-2013, który zakończył się na początku stycznia tego roku do MCP wpłynęło 208 wniosków opiewających na kwotę 93 mln zł. Rozstrzygnięcie tego konkursu planowane jest na kwiecień tego roku.

Jak podkreślają władze województwa, dzięki dotacjom w przedsiębiorstwach powstały nowe usługi, produkty, ulepszono stosowane technologie wytwarzania, a także zwiększono zatrudnienie.

181 wybranych do dofinansowania projektów dotyczy komercjalizacji badań naukowych, często realizowanych przez przedsiębiorców przy współpracy z instytucjami badawczymi.

W kończącej się unijnej perspektywie budżetowej na lata 2007-2013 województwo małopolskie dysponowało 1 mld 792 mln euro łącznie w ramach MRPO oraz regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W nowej perspektywie na lata 2014-2020 Małopolska otrzyma na realizację swojego RPO 2 mld 875 mln euro z funduszy unijnych: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), co stanowi niemal 10 proc. wszystkich środków UE dostępnych dla regionów. Jest to drugi pod względem wielkości program spośród wszystkich 16 regionalnych programów operacyjnych. Większe środki otrzyma tylko województwo śląskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.