PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister Bieńkowska o polityce spójności

  • GK    20 września 2013 - 11:13
Minister Bieńkowska o polityce spójności

– Chcemy być konkurencyjni i innowacyjni, tworzyć nowe miejsca pracy. Polityka spójności jest narzędziem, które pomoże osiągnąć te cele – uważa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
- Rola polityki spójności znacząco zmieniła się w ostatnich latach. Nie ma ona już wyłącznie charakteru redystrybucyjnego, stymuluje natomiast wzrost gospodarczy i przyczynia się do rozwoju wszystkich regionów Unii Europejskiej - podkreśliła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas spotkania z frakcją młodych Europejskiej Partii Ludowej, które odbywa się w Gdańsku.

Minister zaakcentowała silne powiązanie polityki spójności z celami Strategii Europa 2020.

- Chcemy być konkurencyjni i innowacyjni, tworzyć nowe miejsca pracy. Polityka spójności jest narzędziem, które pomoże osiągnąć te cele - powiedziała.

Dodała, że rząd polski dostosowuje ją do uwarunkowań terytorialnych, a do zarządzania funduszami angażuje m.in. lokalne władze i organizacje pozarządowe.

- Te elementy czynią politykę spójności tak efektywną - zaznaczyła Elżbieta Bieńkowska.

Minister przypomniała, że Polska jest obecnie największym beneficjentem Funduszy Europejskich. Jesteśmy przykładem kraju, który, dzięki nim, rozwija się szybciej i stabilniej. Nasze osiągnięcia potwierdzają, że polityka spójności stymuluje procesy modernizacyjne, rozwojowe i trwałe zmiany strukturalne, także w okresach słabnącej koniunktury.

Jednocześnie przynosi ona pozytywne efekty w pozostałych państwach członkowskich - każde euro przeznaczone na ten cel w krajach Grupy Wyszehradzkiej to 61 eurocentów w postaci dodatkowego eksportu w krajach UE15.

- Konkluzja jest krótka i prosta: wszystkie regiony Unii Europejskiej potrzebują polityki spójności - podsumowała minister Bieńkowska.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Spójność, 2013-09-21 14:05:58

    Z propagandy Pani minister zadowolenie wynika, że w kuchni wspaniale kręci się rządowa polityka. Na górze są sami święci i rządzeniem są przejęci, kasę unijną rozdzielają i z terenem spójność mają.
  • funduszeunijneodkuchni, 2013-09-20 14:53:56

    Poczytaj o zasadach realizacji projektów. Wpisz w wyszukiwarkę fundusze unijne od kuchni