PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwa przetrzymywanych dotacji

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    19 lutego 2010 - 06:27
Ministerstwa przetrzymywanych dotacji

Z raportu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że odbiorcy unijnych dotacji miesiącami czekają na ich wypłatę.
Poślizgi są wszędzie. W województwach (w ramach programu „Kapitał ludzki”) na weryfikację wniosku o płatność czeka się średnio 52 dni – wynika z raportu przygotowanego przez ministerstwo rozwoju – podaje „Gazeta Wyborcza”. Resort wziął dane z systemu informatycznego rejestrującego etapy starań o dotację.

Najkrócej – bo 32 dni – czeka się na rozliczenie wniosku w woj. lubelskim. Najdłużej – 75 dni – w woj. lubuskim. Niewiele lepsze jest woj. świętokrzyskie – 70 dni. Tam aż 762 wnioski o płatność czekają na rozpatrzenie ponad 100 dni. W woj. lubelskim w zamrażarce pozostają 82 wnioski.

Opóźnienia w regionach są niczym w porównaniu z tym, co dzieje się w instytucjach centralnych.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji średni czas weryfikacji wniosku o płatność wynosi 57 dni. W Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – 37 dni. W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – 99 dni. 244 wnioski o dotację leżakują tam ponad 100 dni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Maciej, 2010-02-19 08:41:15

    Podobnie ministerstwo pracy i polityki społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Moja organizacja pozarządowa czeka na przekazanie pieniędzy jak na razie 50 dni. Kiedy będą? W ministerstwie nikt tego tak naprawdę nie wie. Wszyscy mówią, że czekają na jakiś podpis kog...oś z góry. Ale kogo dokładnie? Tego też nikt nie wie. Dla takich organizacji pozarządowych, które nie mają zbyt wielu innych źródeł finansowania (np. stałego budżetu z podatku obywateli) takie przetrzymywanie dotacji wiąże się z ogromnymi problemami. Zalegamy z wypłacaniem wynagrodzeń, nie mamy pieniędzy na realizację zadania. Ale gdy zadania nie zrealizujemy ze względu na brak środków, to ministerstwo będzie bezwzględne i karze nam zwracać całą dotację, czyli ubiegłoroczną transzę również. To jest państwo bezprawia, a urzędnicy i politycy nic nie robią sobie z obywateli.  rozwiń