PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo dofinansuje ochronę zabytków Warmii i Mazur

  • PAP/MIW    25 lutego 2017 - 17:23
Ministerstwo dofinansuje ochronę zabytków Warmii i Mazur
Nowe MIasto Lubawskie. (fot. www.umnowemiasto.pl)

• Rozbudowa siedziby centrum "Światowid" w Elblągu, budowa sali koncertowej przy szkole muzycznej w Giżycku i konserwacja zabytkowych kościołów Ziemi Lubawskiej - zostaną sfinansowane z dotacji resortu kultury.
• Ministerstwo przyznało na ten cel ponad 30 mln zł.
Na liście inwestycji wybranych do dofinansowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego znalazły się trzy projekty z woj. warmińsko-mazurskiego. Pieniądze zostały przyznane w ramach konkursu "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury" z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Najwyższe dofinansowanie w województwie - ponad 15,6 mln zł - przyznano projektowi "Drewniane Perły Ziemi Lubawskiej - konserwacja drewnianych zabytków celem wzrostu atrakcyjności kulturowej regionu". Całkowity koszt tego przedsięwzięcia ma wynieść ok. 18,4 mln zł.

Jak poinformowało biuro prasowe resortu kultury, projekt zakłada przeprowadzenie prac renowacyjnych i konserwatorskich w dziewięciu zabytkowych kościołach. Większość z nich to budowle z drewna, wzniesione w XVIII wieku. Prace obejmą również 128 tzw. zabytków ruchomych znajdujących się na wyposażeniu tych świątyń.

Czytaj : Nowa perspektywa: na ochronę zabytków tylko do 5 mln euro

Według informacji przekazanych przez ministerstwo, partnerem wiodącym odpowiedzialnym za realizację projektu jest parafia pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim, a pozostałymi partnerami tego porozumienia są kościoły należące administracyjnie do diecezji toruńskiej: pw. św. Marcina Biskupa w Boleszynie, pw. Wszystkich Świętych w Brzoziu, pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Lubawie, pw. św. Barbary w Lubawie, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomnie, pw. św. Wawrzyńca w Rożentalu, pw. św. Michała Archanioła w Tylicach i pw. św. Barbary w Złotowie.

Blisko 10,4 mln zł przyznano na rozbudowę i remont siedziby Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. Całkowity koszt tych prac szacowany jest na ok. 15 mln zł. Pochodzący z 1962 r. budynek zostanie zmodernizowany i powiększony o prawie 1900 m kw.

Według dyrekcji placówki, pozwoli to poszerzyć ofertę kulturalną i podnieść standard oferowanych usług. Powstanie m.in. nowa sala kinowa, zmodernizowane zostaną pomieszczenia do szkoleń i edukacji kulturalnej czy sala sportowa. Zaplanowano też utworzenie centrum aktywności społecznej, które ma prowadzić zajęcia z tzw. arteterapii (czyli terapii przez sztukę) i działać na rzecz osób starszych i wykluczonych.

Czytaj : Zachodniopomorskie: Będzie dofinansowanie na kulturę i ochronę zabytków

Ponad 4,2 mln zł resort przeznaczył na budowę i wyposażenie sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Giżycku. Na placu na tyłach szkoły zostanie dobudowane nowe skrzydło. Znajdzie się tam sala koncertowa ze sceną i widownią na 170 miejsc, salki do ćwiczeń i zaplecze techniczne. Placówka zakupi wysokiej klasy fortepian i pianina. Całość ma kosztować 5,1 mln zł.

- W Giżycku nie ma sali o odpowiedniej akustyce, żeby zorganizować koncert muzyki klasycznej. Mamy daleko do sal koncertowych w Olsztynie czy Białymstoku. Dlatego ta inwestycja jest po prostu niezbędna - powiedziała dyrektor szkoły Alina Skupińska.

Jak przypomniała, Giżycko jest miastem turystycznym, więc w nowej sali będą mogły odbywać się koncerty akustyczne w ramach letnich festiwali. Szkoła - obchodząca obecnie 50-lecie istnienia - chce też organizować występy swoich absolwentów, którzy ukończyli akademie muzyczne i mają osiągnięcia jako zawodowi muzycy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2017-03-14 17:52:07

    Dotacje dla firm z Warmii i Mazur: zajrzyj na stronę Artmetic!