PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju: Negocjacje ws. wydawania funduszy UE zmierzają ku końcowi

  • PAP    26 listopada 2014 - 12:31
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju: Negocjacje ws. wydawania funduszy UE zmierzają ku końcowi

- Negocjacje Polski z Komisją Europejską ws. programów operacyjnych dotyczących wydawania funduszy UE na lata 2014-2020 zmierzają ku końcowi - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Resort liczy, że KE przyjmie je do końca tego roku.
Polska negocjuje z KE sześć krajowych programów operacyjnych dotyczących wydawania funduszy UE na lata 2014-2020 oraz 16 regionalnych.

Jak podkreśliło MIR, negocjacje programów krajowych trwają od lipca br., a komentarze KE do programów regionalnych przekazano Polsce w sierpniu br. "We wrześniu odbyła się pierwsza runda spotkań regionów z KE. Podczas pierwszych sesji negocjacyjnych uzgodniono większość kwestii związanych z uwagami KE do krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Podczas kolejnych rund negocjacji wszystkich programów krajowych i siedmiu regionalnych zostały uzgodnione wszystkie rozbieżności między KE a instytucjami zarządzającymi" - zaznaczył resort.

Cytowana w komunikacie szefowa MIR Maria Wasiak zapewniła, że Polska dotrzymuje wszystkich terminów uzgodnionych z KE. "Naszym priorytetem jest przyjęcie dokumentów dla nowej perspektywy finansowej, tak szybko, jak to możliwe i jak najszybsze pełne rozpoczęcie realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020" - oceniła.

"Kontynuujemy ścisłą współpracę z KE, by szybko zakończyć negocjacje i oficjalnie przedstawić wszystkie programy Komisji Europejskiej w grudniu. Chcemy otrzymać od KE potwierdzenie, że dalsze rozpatrywanie wszystkich polskich programów operacyjnych będzie miało na celu nadanie im statusu gotowy do przyjęcia przed końcem 2014 r. - dodała Wasiak.

Czytaj też:  Odwlekanie startu programów UE przynosi straty regionom

Resort zwrócił uwagę, że programy "Polska Cyfrowa" i "Pomoc Techniczna" są już po konsultacjach w KE i oczekują na formalne przyjęcie. "W programach Infrastruktura i Środowisko oraz Wiedza Edukacja Rozwój wprowadzono wszystkie uwagi KE wynikające z negocjacji i nowe wersje przekazano na roboczo do KE. W najbliższych dniach planowane jest przesłanie tych programów" - wyjaśniono.

W przypadku programów "Polska Wschodnia" i "Inteligentny Rozwój" - jak informuje resort - Polska uzgodniła z KE wszystkie kwestie. Najpóźniej na początku grudnia mają być one przesłane do KE.

MIR poinformowało ponadto, że do KE trafiły uzgodnione podczas spotkań negocjacyjnych regionalne programy woj. dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz opolskiego. Teraz KE wprowadza ostatnie poprawki, w tym głównie techniczne.

Resort podkreślił, że negocjacje z KE zmierzają ku końcowi. "Strona polska jest zdeterminowana żeby uzyskać status "gotowy do przyjęcia" dla wszystkich programów do końca tego roku" - zaznaczył resort.

Do 5 grudnia ma potrwać ostatnia runda negocjacji pozostałych dziewięciu programów regionalnych. "Ich pozytywne zakończenie pozwoli sukcesywnie przesyłać uzgodnione wersje programów do Komisji" - dodano.

"Zależy nam by do końca tego roku lub na początku przyszłego KE notyfikowała wszystkie programy - strona polska od początku negocjacji dokłada wszelkich starań aby tak się stało" - zaznaczył resort.

Krajowe programy to: "Infrastruktura i Środowisko" z budżetem 27,45 mld euro, "Inteligentny Rozwój" (ok. 8,6 mld euro), "Wiedza Edukacja Rozwój" (ok. 4,7 mld euro), "Polska Cyfrowa (ok. 2,2 mld euro), "Polska Wschodnia" (ok. 2,1 mld euro) oraz "Pomoc Techniczna" (ok. 700,1 mln euro).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ATEM, 2014-11-28 16:05:20

    -- to wiem , środki wyznaczyła nauka ,,, że 2020 r będzie koniec .,,, .dadatkowe środki zatwierdziła nam nauka światowa .. wczesniej nie wykorzystaliśmy środków ,, na medycynę . przemysł i rolnictwo ,oraz na inne i ekologię ,, co dalej ???? uratuje nas region na centrum nauki światowej ,,, inaczej... bankructwo ,,,, to dostęp do technologi całego świata ,,, środki mają giantyczne zarezrewowane na 50 lat ,,, to nowe dziedziny nauki praca dla młodzieży ,,,,,,,, ,na tysiące tematów ,,,,,, otrzymujemy jako wkład do nauki światowej ,środki za wiedzę ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,  rozwiń