PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Rozwoju: Coraz szybciej płyną do nas płatności z Komisji Europejskiej

  • MN    9 grudnia 2016 - 13:23
Ministerstwo Rozwoju: Coraz szybciej płyną do nas płatności z Komisji Europejskiej
Komisja dostrzega i docenia efekty wdrożonego w Polsce planu na rzecz zwiększenia efektywności i przyspieszenia inwestowania funduszy na lata 2014-2020 - mówi Jerzy Kwieciński. (fot. PTWP)

• Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że kolejna transza refundacji funduszy na lata 2014-2020 jest już w Polsce.
• 231,5 mln euro (ponad 1 mld zł) to zwrot wydatków poniesionych w projektach dofinansowanych ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko.
- Komisja Europejska deklarowała, że wszystkie wnioski o płatność będzie traktować priorytetowo. Dokumenty przesłaliśmy do Brukseli 1 grudnia, a już po tygodniu pieniądze trafiły na nasze konta – poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. 

Służby Komisji Europejskiej mają standardowo 60 dni na weryfikację poprawności przekazanego rozliczenia i wypłacenie refundacji do wnioskującego kraju członkowskiego.

- Szybkość ich działania dowodzi, że komisja dostrzega i docenia efekty wdrożonego w Polsce planu na rzecz zwiększenia efektywności i przyspieszenia inwestowania funduszy na lata 2014-2020. Potwierdza też, że kierowane do Brukseli dokumenty nie budzą żadnych wątpliwości, są przygotowane profesjonalnie w zgodzie z wymaganymi przepisami i procedurami – podkreślił wiceminister Kwieciński.

Polska, spośród wszystkich krajów UE, otrzymała najwyższą kwotę refundacji. W odniesieniu do programów finansowanych z funduszy polityki spójności płatności przekraczają już 1,7 mld euro. Cała ta suma wpłynęła do naszego kraju w ostatnim roku, a tylko w listopadzie i grudniu tego roku wypłaty dokonane przez KE wyniosły ok. 1 mld euro.

Czytaj też: Co ze środkami z UE po 2020 r.? Samorządy apelują by kontynuować politykę spójności

Rozliczenia z Komisją Europejską to ostatnia faza cyklu wdrażania funduszy europejskich. Na obecnym etapie realizacji programów operacyjnych kluczowym wskaźnikiem jest wartość kontraktacji. Ogólna kwota, na jaką podpisano już umowy z beneficjentami zbliża się do 100 mld zł, z czego 60,4 mld zł to dofinansowanie z UE.

- Nową perspektywę wprowadziliśmy już na właściwy tor dzięki specjalnemu pakietowi działań. Co miesiąc do krwiobiegu gospodarczego wprowadzamy około 10 mld zł poprzez podpisywane umowy – powiedział Jerzy Kwieciński.

Dodał, że w najbliższych miesiącach przełoży się to na wydatki inwestycyjne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.