PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Rozwoju: Inwestycje przyspieszą w III i IV kwartale

  • aw/PAP    13 kwietnia 2017 - 14:28
Ministerstwo Rozwoju: Inwestycje przyspieszą w III i IV kwartale
(fot.pixabay)

- Nasze szacunki wskazują, że silny wpływ funduszy będzie bardzo wyraźny w inwestycjach w III i IV kwartale tego roku - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.




• Zdaniem wiceszefa MR, branże, które były w mocnej recesji w zeszłym roku, przede wszystkim branża budowlano-montażowa, wyraźnie w tej chwili zaczyna wychodzić z kryzysu.

• Zwrócił uwagę, że mamy rekordowo niskie bezrobocie, "rośnie nam także eksport".

• Kwieciński zauważył też, że w pierwszym kwartale tego roku szybciej postępowała realizacja programów krajowych niż programów regionalnych.

• Finansowanie inwestycji i fundusze unijne to temat jednej z sesji, jaka odbędzie się 11 maja na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

"Sytuacja i w budżecie, i w gospodarce napawa zdecydowanym optymizmem na najbliższe miesiące i na cały ten rok" - stwierdził wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Spore różnice w płatnościach programów

Mówił o sytuacji, jeśli chodzi o wydatkowanie funduszy unijnych: "Generalnie możemy powiedzieć, że wyglądamy lepiej na tle całej UE, a nawet lepiej niż wyglądaliśmy na koniec zeszłego roku".

Jak powiedział, w pierwszym kwartale tego roku szybciej postępowała realizacja programów krajowych niż programów regionalnych. "Tak samo mamy nadal sporą różnicę w płatnościach (...) w programach krajowych mamy 8 proc., w programach regionalnych mamy 3 proc., więc niewiele tych płatności było zrealizowanych w programach regionalnych" - wskazał.

"Polska pozostaje liderem wykorzystania funduszy polityki spójności 2014-2020. Środki wypłacone przez Komisję Europejską dla Polski stanowią ponad 35 proc. całej kwoty przekazanej państwom członkowskim w ramach funduszy 2014-2020. Do Komisji Europejskiej przekazaliśmy też wnioski o płatności końcowe dla programów 2007-2013" - głosi informacja prasowa MR.

Jak podano, według stanu na koniec I kwartału 2017 r., Komisja wypłaciła w formie płatności okresowych na rzecz Polski środki w wysokości 3,6 mld euro, co stanowi 35,3 proc. wszystkich wypłaconych dotychczas państwom członkowskim pieniędzy. Jednocześnie jest to 4,6 proc. alokacji dla Polski w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 - dodano.

Według resortu beneficjenci złożyli ponad 48,6 tys. wniosków o dofinansowanie na całkowitą kwotę 293,3 mld zł, z czego 183,8 mld zł (blisko 60 proc. alokacji) to fundusze UE.

Do końca marca 2017 r. podpisano blisko 14,5 tys. umów o wartości 138,6 mld zł - 88,7 mld zł (29 proc. alokacji) to unijne dofinansowanie. Tylko w I kwartale br. zawarto ponad 3,6 tys. umów na kwotę 24,3 mld zł (dofinansowanie UE 15,6 mld zł).

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne, wynikająca ze złożonych wniosków o płatność, to blisko 23 mld zł, w tym unijna dotacja 19 mld zł, tj. 6,2 proc. alokacji. W I kwartale br. wartość wydatków beneficjentów wzrosła o 4,3 mld zł (w tym dofinansowanie UE 3,2 mld zł).







×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.