PARTNER PORTALU
 • BGK

Ministerstwo Rozwoju o pakiecie dla średnich miast i Polsce Wschodniej

 • Michał Wroński    23 sierpnia 2017 - 07:47
Ministerstwo Rozwoju o pakiecie dla średnich miast i Polsce Wschodniej
Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. (fot. www.funduszeeuropejskie.gov.pl)

O wsparciu rozwoju miast średnich, dystrybucji unijnych funduszy pomiędzy województwami w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz o szansach na specjalny fundusz ponadregionalny dla obszarów najsłabszych gospodarczo po roku 2020 rozmawiamy z Adamem Hamryszczakiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.
• Rząd szykuje zmianę ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Ma to ułatwić firmom prowadzenie inwestycji na terenie miast średnich.

• Ministerstwo Rozwoju zwraca uwagę na duże zainteresowanie przedsiębiorców Programem Operacyjnym Polska Wschodnia. W ostatnich naborach wartość złożonych wniosków nawet dwukrotnie przekraczała pulę dostępnych pieniędzy.

• Ponadregionalny program dla obszarów najsłabszych gospodarczo jest konieczny i jest to nasz cel na kolejną perspektywę finansową – zapowiada Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

***** 

Do końca sierpnia trwać będzie nabór potrzeb inwestycyjnych w pilotażowym projekcie, realizowanym w ramach "Pakietu dla miast średnich". Jakie na razie jest zainteresowanie tym projektem i kiedy zainteresowane nim miasta poznają wyniki oceny?

- Jesteśmy już na półmetku prowadzonego naboru i obserwujemy bardzo duże zainteresowanie średnich miast tym rodzajem wsparcia eksperckiego. Pilotażem chcemy objąć do 60 potrzeb inwestycyjnych. Jako, że pierwsze spotkania eksperckie planowane są jeszcze na ten rok, Polski Fundusz Rozwoju będzie musiał odpowiednio wcześnie uprzedzić wszystkich tych, którzy znajdą się na liście podmiotów objętych pilotażem.

Czy jest jakiś klucz wedle którego zgłaszane propozycję będą oceniane? Czy jakiś typ inwestycji będzie szczególnie promowany?

- Ocena formularzy zgłoszeniowych, na podstawie której miasta zakwalifikują się do spotkań przedinwestycyjnych, dokonywana jest po pierwsze na podstawie kryteriów formalnych. Takimi kryteriami jest np. obecność podmiotu na liście 255 miast objętych programem, czy przesłanie formularza we wskazanym terminie. Brane będą jednak pod uwagę także kryteria merytoryczne, które będą oceniane punktowo w skali od 1 do 10. W ten sposób oceniany będzie stopień zaawansowania analiz przedrealizacyjnych, dotyczących konkretnej potrzeby inwestycyjnej. Te potrzeby, które uzyskają najwyższą punktację, odzwierciedlającą stopień zaawansowania w zakresie ich przygotowania do wdrożenia, zostaną w konsekwencji zakwalifikowane do etapu spotkań przedinwestycyjnych z udziałem ekspertów Polskiego Funduszu Rozwoju. Chcę natomiast podkreślić, że żadna potrzeba inwestycyjna, ani model inwestycyjny nie będą w szczególny sposób promowane.

Czytaj: Średnie miasta mają się rozwijać. Ministerstwo Rozwoju da wsparcie 255 miastom

Czyli to, jakie skutki realizacja danej inwestycji będzie miała dla danego miasta nie będzie przedmiotem oceny. Ten aspekt sprawy pozostawiony będzie miastu?

- Skutki na pewno będą rozważane, natomiast nie ma żadnych specjalnych preferencji określających, że to mają być np. inwestycje środowiskowe, dotyczące rewitalizacji, czy efektywności energetycznej. Czegoś takiego nie ma, ale już celem działań eksperckich będzie wskazanie, czy dana inwestycja jest opłacalna, trwała i jakie skutki będzie przynosić w kolejnych latach. Ważne, aby samorządy otrzymały pomoc w poszukiwaniu najbardziej optymalnych źródeł finansowania, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych na rynku instrumentów dłużnych.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Marcin Skowron, 2017-08-28 08:44:45

  To wszystko zależy od gospodarza i umiejętności pozyskiwania funduszy UE. Niektóre średnie miasta doskonale sobie radzą a inne nie.
 • Grzegorz, 2017-08-25 23:25:59

  Wreszcie pomyślano o byłych miastach wojewódzkich. Naprawde ciekawa inicjatywa.