PARTNER PORTALU
  • BGK

MIR: 2,4 mld euro na wspólne projekty miast i gmin

  • PAP    10 lipca 2014 - 15:48
MIR: 2,4 mld euro na wspólne projekty miast i gmin

Resort infrastruktury chce zachęcać wojewódzkie miasta i przylegające do nich gminy do realizacji wspólnych projektów z pieniędzy unijnych. Chodzi o inwestycje m.in. w drogi, transport publiczny, edukację i zdrowie. W programach regionalnych jest na to ok. 2,4 mld euro.
"Chcemy zachęcać miasta wojewódzkie do jeszcze ściślejszej współpracy z przylegającymi do nich gminami, poprzez realizację wspólnych projektów dofinansowanych z pieniędzy unijnych. Będą to tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). W programach regionalnych minimalna kwota przeznaczona na te inwestycje to ok. 2,4 mld euro. Oprócz tego miasta i gminy będą mogły uzyskać wsparcie z programów krajowych" - powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda.

Czytaj też: Najpierw ZIT-y potem metropolizacja 

Rozwiązania dotyczące m.in. wspólnych inwestycji miast z gminami są zapisane w przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju projekcie ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności, finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020. Regulacja ma być głosowana przez Sejm w piątek.

Niezgoda wyjaśnił, że 18 wojewódzkich miast zawarło już porozumienia z okalającymi je gminami, w których określiły cele wspólnych inwestycji.

Na takie przedsięwzięcia w nowej perspektywie unijnej w ramach ZIT woj. dolnośląskie otrzyma 173 mln euro, kujawsko-pomorskie - 153,8 mln euro, lubelskie - 105,4 mln euro, lubuskie - 66,6 mln euro, łódzkie - 203,5 mln euro, małopolskie - 229,9 mln euro, mazowieckie - 164,8 mln euro, opolskie - 46 mln euro, podkarpackie - 70,8 mln euro, podlaskie - 75,8 mln euro, pomorskie - 215,8 mln euro, śląskie - 484 mln euro, świętokrzyskie - 62,3 mln euro, warmińsko-mazurskie - 45,2 mln euro, wielkopolskie - 178,6 mln euro.

Budżet ten - jak zaznaczył wiceminister - ma zachęcić miasta i gminy do "wspólnego rozwiązywania problemów oraz wzmacniania szans rozwojowych na ich terenie". Chodzi o inwestycje m.in. w miejski transport publiczny, drogowy, edukację, zdrowie czy pomoc osobom najbardziej potrzebującym i poszukującym pracy.

"Potrzebne są zintegrowane działania zachęcające przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy, czy związane z rewitalizacją miast, która nie powinna być kojarzona tylko z remontem zdegradowanych budynków; trzeba myśleć o tym, kto tam mieszka, jak tym osobom pomóc i w jaki sposób stworzyć miejsca pracy, jednocześnie inwestując w infrastrukturę, np. drogową" - ocenił.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: