PARTNER PORTALU
  • BGK

MiR: poziom naszych negocjacji jest rewelacyjny

  • bad    30 maja 2014 - 14:00
MiR: poziom naszych negocjacji jest rewelacyjny

Byliśmy pierwszym krajem, który złożył dokumenty negocjacyjne. Dzięki podpisaniu umów partnerskich udało nam się zapewnić realizację aż 90% programów - powiedział Marceli Niezgoda, wiceminister infrastruktury i rozwoju na Konwencie Marszałków Województw.
Trzecie i ostatnie posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP pod świętokrzyską prezydencją odbywa się na Zamku Królewskim w Sandomierzu. Tematem przewodnim spotkania marszałków wszystkich polskich województw jest „Polityka społeczna wobec wyzwań i zmian zachodzących w Europie i regionie".

Prof. Jacek Szlachta ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zwrócił uwagę na skalę środków przeznaczonych na rozwój regionalny i na pozycję Regionalnych Programów Operacyjnych.

- Udało się przeforsować zwiększenie alokacji środków unijnych na poziom regionalny, co prowadzi do dalszego rozwoju polityki regionalnej. Polska jest krajem biednym i to dzięki funduszom europejskim udało nam się zbudować model polityki regionalnej. Nie możemy tego zaprzepaścić na dalszym etapie - podsumował prof. Jacek Szlachta.

Podkreślił, że dla pięciu województw zaliczonych do tzw. Polski Wschodniej bardzo pozytywny jest fakt, że Komisja Europejska nie zakwestionowała potrzeby bardziej szczodrego przepływu środków do tych regionów również w nowym okresie programowania.

- Jesteśmy na dobrej drodze jeśli chodzi o poprawę jakości rządzenia w regionach, ale nadal jest dużo do zrobienia - ocenił prof. Szlachta.

Prof. Mirosław Miller mówił o rozwoju gospodarczym regionu poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii w inteligentnych specjalizacjach.

- Wyzwaniami, jakie stoją przed Polską są zmiana podejścia do organizacji systemów innowacji, zmiana myślenia z absorpcji środków na ich inwestycję oraz postawienie na duże ambitne projekty faktycznie zmieniające rzeczywistość. Musimy również lepiej wykorzystywać kapitał ludzki i budować relacje międzynarodowe - mówił prof. Miller.

Do wspólnego projektu udziału w EXPO 2015 w Mediolanie zapraszał uczestników Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

- Będziemy chcieli zaprezentować się jako kraj nowoczesny, który szanuje tradycję i ma głębokie tradycje chrześcijańskie. Chcielibyśmy podczas EXPO zorganizować jak najwięcej imprez, gdzie moglibyśmy promować nasze produkty rolne - mówił Dariusz Bogdan.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.