PARTNER PORTALU
  • BGK

MIR: we wrześniu możliwe porozumienie ws. programów operacyjnych

  • PAP    24 kwietnia 2014 - 07:25
MIR: we wrześniu możliwe porozumienie ws. programów operacyjnych

- Resort infrastruktury i rozwoju liczy, że we wrześniu podpisze z Komisją Europejską porozumienie w sprawie programów operacyjnych Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia - poinformowała wiceminister Iwona Wendel.
Posłowie z sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii wysłuchali informacji na temat stanu przygotowań do Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 i Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Wendel powiedziała, że oba programy zostały wysłane do Komisji Europejskiej. "Czekamy na rozpoczęcie negocjacji z Komisją i zakładamy, że odbędą się one w okresie od maja do lipca tak, abyś mogli już we wrześniu tego roku podpisać porozumienie z Komisją Europejską" - podkreśliła.

Dyrektor Departamentu Konkurencyjności i Innowacyjności w MIR Marcin Łata zaznaczył, że głównym celem programu Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (PO IR) jest wspieranie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. "Głównym wskaźnikiem, który chcemy realizować, jest zwiększenie nakładów przedsiębiorców na badania i rozwój (B+R). Idziemy przede wszystkim w kierunku dofinansowania ryzykownych innowacyjnych przedsięwzięć po to, żeby generować nowe pomysły i technologie" - zaznaczył.

Czytaj też:  Bieńkowska mówi o konkurowaniu regionów

W PO IR preferowane mają być projekty wpisujące się w tzw. inteligentne specjalizacje, czyli wybrane dziedziny nauki i gospodarki, stanowiące potencjał rozwojowy kraju i regionów. Przedsiębiorstwa planujące samodzielną realizację projektów badawczo-rozwojowych będą mogły otrzymać wsparcie na wyposażenie laboratorium, finansowane będą także koszty związane z uzyskaniem ochrony praw własności intelektualnej.

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej w PO IR priorytetowo będą traktowane innowacyjne technologie w dziedzinie ochrony środowiska, tzw. ekoinnowacje - np. technologie ograniczające emisję gazów cieplarnianych, zanieczyszczeń powietrza i wody czy technologie umożliwiające oszczędne gospodarowanie zasobami.

Program ma umożliwić skuteczne przekształcenie pomysłów w innowacyjne produkty, usługi i technologie, do czego nawiązuje hasło przewodnie programu "Wsparcie projektów od pomysłu do rynku". Z programu będzie można otrzymać wsparcie na cały proces powstawania innowacji: od fazy tworzenia pomysłu, poprzez etap prac badawczo-rozwojowych, w tym przygotowanie prototypu, po wdrożenie pomysłu.

W programie wspierane ma być także otoczenie biznesu. "Wielokrotnie zwracano nam uwagę, że potrzebni są tacy profesjonalni pośrednicy, którzy będą łączyć świat nauki ze światem biznesu i dzięki temu będą wspierać procesy innowacyjne" - podkreślił Łata.

Na realizację programu Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 przeznaczono ze środków unijnych 8,6 mld euro.

Dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych w MIR Monika Pałasz poinformowała, że Program Operacyjny Polska Wschodnia (PO PW) wspierać ma rozwój innowacji w 5 województwach Polski Wschodniej - lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. "W tym regionie Polski jest dość niska wydajność produkcyjna" - podkreśliła.

Część środków z PO PW ma poprawić warunki sprzyjające powstawaniu małych i średnich przedsiębiorstw. Dofinansowane mają być platformy startowe dla nowych pomysłów na biznes, wspierane przez instytucje otoczenia biznesu takie jak parki technologiczne czy inkubatory przedsiębiorczości. Dofinansowane mają być także powiązania kooperacyjne oraz promocja firm na rynkach międzynarodowych.

W dziedzinie transportu program ma pozwolić na dofinansowanie modernizacji dróg wyprowadzających ruch ze stolic województw i tras łączących te miasta z okalającymi je mniejszymi miejscowościami, a także budowę i przebudowę infrastruktury komunikacyjnej miast.

Na realizację Programu Operacyjnego Polska Wschodnia ze środków unijnych przeznaczono ponad 2 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: