PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej dotacji na inwestycje kolejowe

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    7 kwietnia 2011 - 08:12
Mniej dotacji na inwestycje kolejowe

W największym programie operacyjnym przesunięto 1,2 mld euro na projekty drogowe.
Chodzi o „Infrastrukturę i środowisko”, największy program operacyjny w historii Unii Europejskiej i przesunięcie z niego 1,2 mld euro z inwestycji kolejowych na drogowe – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Do 2014 r. bez dużych przetargów na modernizację linii kolejowych

Przedstawiciele rządu rozmawiają już o tym z Komisją Europejską. Choć Bruksela jest temu niechętna, to komitet monitorujący program zaakceptował przesunięcie przy zaledwie jednym głosie sprzeciwu.

Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, uważa, że przesunięcie pieniędzy bierze się stąd, że muszą być one wydane do końca 2015 r., a kolej tego nie gwarantuje, bo nie ma dobrze przygotowanych projektów.

Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju, przypomina, że przesunięcie to nastąpiło zgodnie z propozycją Ministerstwa Infrastruktury, a wątpliwości Brukseli będą wyjaśniane w dalszych negocjacjach. Wiceminister wskazuje też, że zgodnie z zapowiedziami dodatkowe środki zarówno z dostosowania technicznego (170 mln euro), jak i z przesunięcia (188 mln euro) trafiły do puli na przedsięwzięcia wodno-kanalizacyjne.

Czytaj też: Konsultacje programu inwestycji kolejowych

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.