PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej miliardów z Unii

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    7 kwietnia 2010 - 07:57
Mniej miliardów z Unii

Ograniczenie dotacji rolnych, zmiana charakteru funduszy strukturalnych oraz zmniejszenie budżetu Unii Europejskiej – w taki sposób bogate kraje chcą wyjść na swoje w nowym rozdaniu finansowym Brukseli po 2013 r.
Dla Polski najbardziej niebezpieczne są zakusy na fundusze strukturalne. Właśnie z nich otrzymujemy największą pomoc. W 2008 r. otrzymaliśmy 4,6 mld euro. Suma ta wkrótce osiągnie 10 mld euro rocznie, pod warunkiem, że pieniądze będą przeznaczone na rozbudowę podstawowej i jednocześnie kosztownej infrastruktury, jak autostrady, szybkie linie kolejowe czy oczyszczalnie ścieków – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Bogate kraje Unii uważają, że należy postawić na rozwój nowych technologii, odnawialne źródła energii, badania naukowe, bo inaczej przegra się konkurencję w globalnym świecie. Na razie fundusze na rozwój odnawialnych źródeł energii są małe. Ale połowę z nich zgarniają Niemcy i Francja. A jeśli do tego doliczyć Wielką Brytanią i Włochy, jest to 80 proc. Zaledwie 2 proc. pieniędzy zdołało przejąć 19 najbiedniejszych krajów Unii, w tym Polska. Wniosek prosty: zmiana charakteru funduszy strukturalnych będzie oznaczała dla Polski gwałtowny spadek transferów.

Zmienią się też subwencje rolne. Albo część wydatków przejmą kraje członkowskie (tzw. renacjonalizacja), albo dopłaty bezpośrednie dla rolników stopniowo zostaną wycofane w całej Unii. Obie możliwości nie są korzystne dla Polski, bo nie stać nas na wypłatę ogromnych subwencji. Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu, stara się, na ile może, uwzględnić polski punkt widzenia. Jest zdecydowanym przeciwnikiem renacjonalizacji wspólnej polityki rolnej, choć uważa, że nie powinna ona polegać na prostym transferze funduszy – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.