PARTNER PORTALU
  • BGK

Mobilność miejska z dofinansowaniem

  • GK    8 lipca 2013 - 17:41
Mobilność miejska z dofinansowaniem

Komisja Europejska dofinansuje 18 europejskich inicjatyw związanych z ekologiczną mobilnością miejską. Z Polski pieniądze dostanie Stowarzyszenie Wrocławska Inicjatywa Rowerowa.
W ramach trzyletniej kampanii prowadzonej pod hasłem „Stwórz odpowiednie połączenia" i poświęconej mobilności miejskiej zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju, Komisja Europejska ogłosiła nazwy kolejnych 18 inicjatyw, na które przyzna finansowanie.

Pełna lista nagrodzonych inicjatyw tutaj.

Każda z nich zostanie dofinansowana środkami w wysokości do 7 tys. euro, które mogą być wykorzystane na promowanie mobilności miejskiej zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju, obejmujące takie działania, jak między innymi: kursy nauki jazdy na rowerze, wspólne dojazdy jednym samochodem i edukacyjne zabawy dla dzieci.

- Stworzenie kultury mobilności miejskiej zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju stanowi wyzwanie. Niemniej jednak po sukcesie pierwszego zaproszenia do składania wniosków o dofinansowanie w 2012 r. wiemy, że wielu Europejczyków pragnie je podjąć. Chcemy wesprzeć jak najwięcej takich osób, pomagając im we wprowadzaniu pozytywnych zmian na poziomie lokalnym - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Siim Kallas, odpowiedzialny za transport.

Od początku kampanii w 2012 r. na jej głównej stronie internetowej www.dotherightmix.eu zarejestrowano niemal 380 inicjatyw w dziedzinie mobilności miejskiej zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Prowadzone w przeszłości oraz obecnie w ramach tych inicjatyw działania można znaleźć na innowacyjnej mapie mobilności, której celem jest informowanie w całej UE o prowadzonych działaniach.

Podczas drugiego zaproszenia do składania wniosków zgłosiło się 74 wnioskodawców z 18 krajów. Trzecie i zarazem ostatnie zaproszenie dotyczące finansowania inicjatyw w zakresie zrównoważonej mobilności zostanie opublikowane w marcu 2014 r.

Tak jak w ubiegłych latach, również w roku bieżącym o dofinansowanie mogły się ubiegać grupy działaczy indywidualnych oraz podmioty nie nastawione na działalność komercyjną (szkoły, organizacje pozarządowe, administracja publiczna itp.).

Z zaproszenia nie mogli skorzystać jedynie autorzy inicjatyw z Bułgarii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Rumuni, ponieważ ich kraje już otrzymały pomoc docelową na opracowanie kampanii krajowych. Nagrodzone projekty wybrał zespół specjalistów z dziedziny mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Kampania Komisji Europejskiej poświęcona mobilności miejskiej zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju jest związana z Europejskim Tygodniem Mobilności, organizowanym co roku w dniach od 16 do 22 września.

Jego najważniejszym dniem jest dzień bez samochodu w mieście. Kampania jest finansowana w ramach programu Inteligentna Energia dla Europy. Przy jego pomocy UE wspiera niezwiązane bezpośrednio z technologią działania w obszarze efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: