PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja czarnoleskiego muzeum z unijnym wsparciem

  • PAP    10 stycznia 2013 - 20:53
Modernizacja czarnoleskiego muzeum z unijnym wsparciem

W Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie (Mazowieckie) zakończył się pierwszy etap modernizacji i rewaloryzacji kompleksu parkowo-dworskiego. W ramach projektu wybudowano też amfiteatr. Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu z UE w wysokości 5,5 mln zł.
Prace prowadzono od 2011 r. w ramach projektu "Jan Kochanowski - inspiracją kulturową Mazowsza". W czwartek odbyło się jego podsumowanie i otwarcie obiektu po modernizacji.

Zmiany wprowadzono przede wszystkim w parku otaczającym dworek, w którym znajduje się Muzeum Jana Kochanowskiego. Główne aleje parkowe zostały wyłożone granitową kostką. Odbudowano też część istniejących wcześniej alei spacerowych. Najstarsze parkowe drzewa poddano zabiegom pielęgnacyjnym i ochronie. Specjaliści zabezpieczyli także cenne okazy przyrodnicze, np. liczącą 200 lat sosnę wejmutkę. Zainstalowano nowe oświetlenie, nagłośnienie i wybudowano nowe ogrodzenie.

Ważnym elementem projektu - jak podkreśliła kierownik muzeum Maria Jaskot - była budowa nowych obiektów. Pierwszy to niewielki amfiteatr. Budowla w stylu antycznym ma kojarzyć się z pierwszym polskim dramatem renesansowym Jana Kochanowskiego "Odprawa posłów greckich". Tutaj mają odbywać się spektakle i koncerty.

Przy wejściu na teren muzeum stanęła stylowa kordegarda. Znajduje się w niej m.in. kasa biletowa i sklep z pamiątkami. Od wiosny będzie w tym miejscu można wypić kawę i obejrzeć film na temat Czarnolasu.

Druga część projektu, do której muzeum się przygotowuje, zakłada m.in. budowę nowoczesnego centrum. Ma ono pełnić - według kierowniczki placówki - funkcję instytucji badającej twórczość Kochanowskiego. Będzie się tam mieścić sala konferencyjna i biblioteka. Muzeum chce pozyskać na ten cel fundusze z UE.

Modernizacja i rewaloryzacja kompleksu parkowo - dworskiego w Czarnolesie kosztowała w sumie 6,5 mln zł, z czego 5,5 mln zł pochodzi z funduszy UE. Resztę dołożył Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

10-hektarowy kompleks parkowy został założony w stylu angielskim w pierwszej połowie XIX wieku według projektu Józefa Stichego. Na początku XX wieku Stefan Celichowski wprowadził do czystego polskiego drzewostanu drzewa i krzewy obcego pochodzenia. Dwór Kochanowskich w Czarnolesie spłonął ok. 1720 roku. Wybudowany na jego miejscu drewniany dworek również spalił się doszczętnie w 1863 roku. Budynek obecnej siedziby muzeum pochodzi z końca XIX stulecia. Wybudowano go z cegły. W miejscu, gdzie w XVI wieku miał stać dwór Kochanowskich, wznosi się dziś neogotycka kaplica z połowy XIX stulecia.

Każdego roku muzeum w Czarnolesie odwiedza około 40 tys. osób. Wśród prezentowanych eksponatów największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą wydane jeszcze za życia Kochanowskiego pierwsze zbiory jego poezji, oryginalne, masywne drzwi metalowe, pochodzące prawdopodobnie ze skarbca lub lamusa. Cenny jest także dębowy fotel kryty jasnym kurdybanem (kursyban to skóra garbowana, barwiona, bogato zdobiona). Jest on opatrzony rodowym herbem Kochanowskich "Korwin", inicjałami poety i pięciopałkową koroną szlachecką.

W muzeum prezentowana jest też retrospektywna wystawa, ukazująca sceny z życia Jana Kochanowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.