PARTNER PORTALU
  • BGK

Morawiecki: ogromna rola samorządów w realizacji Strategii Rozwoju

  • bad/PAP    28 czerwca 2016 - 20:38
Morawiecki: ogromna rola samorządów w realizacji Strategii Rozwoju

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki. (fot.: KPRM/flickr.com/domena publiczna)

Założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju będą teraz konsultowane m.in. w regionach, zanim gotowa strategia zacznie przekładać się np. na Regionalne Programy Operacyjne – powiedział we wtorek, 28 czerwca wicepremier Mateusz Morawiecki
Wicepremier, minister rozwoju podkreślił, że potrzeba przedyskutowania przedstawionych w poniedziałek rządowi założeń strategii, zanim zacznie ona przekładać się na Regionalne Programy Operacyjne województw, wynika z "ogromnej roli" samorządów w procesie inwestycyjnym i procesie realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Morawiecki zaznaczył jednocześnie, że perspektywa programów operacyjnych 2014-2020 jest już bliska połowy, i choć faktycznie nie są w niej jeszcze wydawane duże środki, cele do wydatkowania zostały już określone i fundusze są w dużym stopniu "zaalokowane".

"Dlatego teraz panowie wiceministrowie Witold Słowik, Paweł Chorąży, Adam Hamryszczak jeżdżą i spotykają się w różnych województwach, czy to z przedsiębiorstwami, czy to z samorządowcami, żeby spróbować tę przykrótką kołderkę jak najlepiej umiejscowić, czyli dopasować nasze środki, możliwości, wsparcie niektórych projektów, (…) do potrzeb rozwojowych samorządów" - podkreślił Morawiecki. "Ale z drugiej strony, żeby było to w pełni kompatybilne z planem centralnym, czyli Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, żeby infrastrukturalnie się to dobrze łączyło, jak również pod względem stosowania pewnych technologii" - dodał wicepremier.

Jak wskazał dotyczy to np. intencji rządu wiążących się z promowaniem w miastach elektrycznych autobusów. Włodarze miast, którzy będą chcieli się w to wpisać, mają mieć "pewne preferencje i wsparcie ze strony rządu", ale też - wcześniej - wpływ na rozwiązania systemowe w tym zakresie - zapowiedział.

Pytany o wpływ Strategii na obecne Kontrakty Terytorialne Morawiecki zaznaczył, że ministerstwo rozwoju będzie chciało "dyskutować z samorządami o najlepszym podejściu do tej kwestii". Zastrzegł, że tak ogólne obecnie podejście do tematu wiąże się z "pewnymi nowymi sprawami" sformułowanymi w przedstawionych w poniedziałek założeniach do Strategii.

Wicepremier wyjaśnił, że część założeń "może mieć duże odniesienie do samorządów", np. nowa metodologia dotycząca Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Samorządy mogą być też istotną częścią realizacji programu mieszkaniowego Mieszkanie plus, promowania elektrycznego transportu czy przebudowy infrastruktury. "To są bardzo ważne rzeczy, które teraz będziemy się starali z samorządami uzgodnić" - zaznaczył Morawiecki.

Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju ma stanowić uszczegółowienie celów rozwojowych wyznaczonych w przyjętym przez rząd w lutym Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, znanym też jako Plan Morawieckiego. Mają się w niej znaleźć m.in. opisy projektów i programów prorozwojowych oraz celów i kierunków poszczególnych polityk publicznych.

Trzy główne cele szczegółowe strategii to - zgodnie z przyjętymi w MR założeniami - trwały wzrost gospodarczy oparty na dotychczasowych i nowych przewagach, rozwój społecznie i terytorialnie wrażliwy oraz skuteczne państwo i instytucje gospodarcze służące wzrostowi oraz "włączeniu" społecznemu i gospodarczemu.

Zgodnie z przedstawionym w poniedziałek przez MR harmonogramem prac nad Strategią jej rządowy projekt ma być gotowy 15 lipca. Potem trafi ona do konsultacji społecznych (planowane są m.in. spotkania "branżowo-tematyczne" na poziomie krajowym i wojewódzkim). Konsultacje te mają potrwać do końca września br. Przyjęcie projektu przez rząd - w formie aktualizacji średniookresowej strategii rozwoju kraju - planowane jest na październik br.KOMENTARZE (2)

  • jancz, 2016-06-29 20:17:22

    Prawdziwe to, co pisze sas. Znam takich, którzy od lat "tłuką kasę" na opracowywaniu strategii. 90% tekstu to ctrlC - ctrlV. Wartość? Ano właśnie: by było co pokazać
  • sas, 2016-06-29 19:48:54

    Samorządy - od gmin do województw - a także państwo ma strategie rozwojowe w odbycie. To jedynie gra pozorów. Samorządy żyją od budżetu do kolejnego budżetu, od kadencji do następnej kadencji i nie zawracają sobie gitary realnym planowaniem strategicznym - od programowania działań poprzez ich real...izację, ocenę ich efektów, po aktualizację i ewentualna korektę. Na "pisaniu" strategii rozwojowych jst zrobiły biznes prywatne firmy - robiące odpłatnie wszystko od A do Z, tylko po to, by te dokumenty były. A jeden czy drugi koleś-oleś (marszalek, prezydent, burmistrz...) mógł powiedzieć: ... aa... te strategie, to my mamy... Zenuś, przynieś panu i pokaż... Morawiecki brnie w lipę, pojęcia nie ma o samorządowych folwarkach i ich zabawach.  rozwiń