PARTNER PORTALU
  • BGK

MR: 5 grudnia projekt zmian upraszczających system wdrażania funduszy UE

  • PAP/JS    25 listopada 2016 - 20:28
MR: 5 grudnia projekt zmian upraszczających system wdrażania funduszy UE
Jak wyjaśnił Kwieciński uproszczenia systemu wdrażania funduszy unijnych sprawią, że będą one szybciej trafiały do gospodarki (fot.PTWP)

• 5 grudnia Ministerstwo Rozwoju ogłosi projekt zmian mających usprawnić proces wykorzystania przez Polskę środków z UE – zapowiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
• Chodzi o pakiet legislacyjny zakładający między innymi zmianę tzw. ustawy wdrożeniowej, czyli ustawy o zasadach realizacji programów z zakresu polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.
Jak wyjaśnił Kwieciński uproszczenia systemu wdrażania funduszy unijnych sprawią, że będą one szybciej trafiały do gospodarki, a sposób ich przyznawania będzie bardziej przyjazny dla beneficjentów.

"Są dwie ustawy dotyczące polityki spójności - ogólna, o zasadach prowadzenia polityki rozwoju i taka, która reguluje m.in. kwestie dot. zasad wdrażania środków polityki spójności, którą będziemy nowelizowali. Pakiet legislacyjny, zakładający zarówno zmiany ustawowe w ustawie wdrożeniowej, zmiany w procedurach, jak również w szeregu rzeczach, które nie mają aspektu prawnego, ale mają duże znaczenie dla beneficjentów (unijnych funduszy -red) będziemy chcieli ogłosić 5 grudnia" - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Czytaj też: Zagrożony miliard euro na gospodarkę odpadami

Projekty zmian w ustawie wdrożeniowej Ministerstwo Rozwoju przedstawi podczas konferencji "Fundusze Europejskie. Nowoczesna gospodarka siłą rozwoju", która odbędzie się 5 grudnia br. W jej trakcie ministerstwo zaprezentuje dotychczasowe efekty oraz nowe możliwości związane z wykorzystaniem Funduszy Europejskich (FE).

Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 tzw. "wdrożeniowa" dostosowuje prawo polskie do unijnych regulacji dotyczących polityki spójności 2014-2020. Znalazły się w niej zapisy dotyczące m.in.: mechanizmów koordynacji programów operacyjnych współfinansowanych z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności, zasad wdrażania środków polityki spójności oraz zadań i trybu współpracy podmiotów zaangażowanych w ten proces, rozliczeń z Komisją Europejską i monitorowania efektów realizowanych projektów, kontroli, audytu, nieprawidłowości i korekt finansowych, pomocy publicznej, zasad wdrażania instrumentów zwrotnych, systemu wyboru projektów, procedury odwoławczej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • marek zakrzewski, 2016-11-28 10:09:18

    Mamy już przedsmak! Ministerstwo od rodziny ogłasza konkurs POWER 2.8. Za 28.mln zł. Kwotę bierze jeden podmiot Regulamin tak ustawiony, że spełnią go jedynie słuszne podmioty. Kiedyś nazywało się to niedozwolone praktyki, teraz dobra zmiana. Proponuję pójść dalej: zlikwidować konkursy , kasę dzieli...ć według klucza partyjnego i koleżeńskiego. A tak, mamy szopki. Konsultacje, dyskusje, konkursy. Po co? Skoro beneficjentami są jedynie sluszni?  rozwiń