PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Śląskie doczeka się nowej siedziby

  • PAP    7 czerwca 2011 - 15:05

Na początku 2013 r. gotowa ma być nowa siedziba Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Budynek muzeum wkomponowany zostanie w postindustrialny teren dawnej kopalni Katowice w centrum miasta. We wtorek podpisano umowę z wykonawcą tej jednej z największych inwestycji w regionie.

Podpisanie umowy było możliwe dzięki podjętej 25 maja decyzji Komisji Europejskiej o dofinansowaniu przedsięwzięcia. Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013) sfinansują 85 proc. wartego łącznie ponad 324 mln zł przedsięwzięcia. Resztę dokładają władze regionu.

Czytaj też: Katowice wydadzą prawie 150 mln zł

Dyrektor Muzeum Śląskiego Leszek Jodliński mówił we wtorek, że budowa wspaniałej, nowoczesnej siedziby tej placówki, była dotąd marzeniem, które od jutra zacznie być budowane. Marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz przypomniał, że dotąd teren kopalni, na którym powstanie nowa siedziba Muzeum, wyznaczał granicę śródmieścia Katowic. - W tej chwili będziemy mieli do czynienia z przemieszczeniem się centrum" - podkreślił.

Nowe Muzeum Śląskie będzie pierwszym obiektem tworzonej na terenie dawnej kopalni Katowice tzw. strefy kultury. W pobliżu wkrótce mają rozpocząć się budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wokół powstanie nowa infrastruktura drogowa. Budowa siedziby muzeum ma trwać 20 miesięcy, uroczyste otwarcie - po wyposażeniu - zaplanowano na lipiec 2013 r.

Czytaj też: Kraków wspiera Katowice w staraniach o tytuł ESK

Wybranym w otwartym przetargu generalnym wykonawcą robót budowlanych zostało za blisko 208 mln zł polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Budimex SA z Warszawy i Ferrovial Agroman SA z Madrytu. Oficjalne wbicie łopaty na placu budowy zaplanowano na 5 lipca. Na razie w najbliższych dniach na jednej z górujących nad terenem kopalni wież szybowych zacznie działać kamera internetowa, z której obraz będzie można podglądać na stronie www.muzeumslaskie.pl.

Jak deklarował we wtorek dyrektor Andrzej Goławski z Budimeksu, pierwsze prace ziemne na placu budowy rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. Choć nikt w Polsce nie budował jeszcze podobnego obiektu, firma zapewnia, że odpowiednio się do tego przygotowała m.in. analizując dostępne dokumentacje i wyniki badań gruntu. W szczytowym momencie na budowie będzie pracowało nawet 600 osób. Technologia budowy przewiduje wykorzystanie przede wszystkim konstrukcji żelbetowych.

Czytaj też: Siedziba Muzeum Śląskiego za 324 mln zł

Przygotowania do budowy nowej siedziby trwają od kilku lat. Ponad trzy lata temu rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na jego koncepcję architektoniczną. Wybrano projekt ukrywający wszystkie kondygnacje głównego budynku pod ziemią. Nad powierzchnią będą jedynie szklane wieże, doświetlające podziemne ekspozycje. Zaadaptowane w ramach inwestycji zabytkowe budynki dawnej kopalni, mimo że położone w głębi, nie zostaną więc zasłonięte nowym gmachem.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Bonzo, 2011-06-07 20:06:59

    lokalizacja tego muzeum nie jest jeszcze do konca pewna, takie dochodziły głosy, że sie zmieniły plany ale zapewne dowiemy sie niebawem.