PARTNER PORTALU
  • BGK

Na co zyskują unijne dotacje warmińsko-mazurskie gminy?

  • pt    31 lipca 2014 - 15:12
 Na co zyskują unijne dotacje warmińsko-mazurskie gminy?

Urządzenie plaży, oznakowanie ścieżek rowerowych, rewitalizacja budynków pod bazę szkoleniową – to tylko kilka inicjatyw, które w ostatnim czasie zdobyły unijne dotacje z programów unijnych. Korzystając ze środków Programu Operacyjnego Ryby oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich samorząd województwa zawiera umowy z kolejnymi gminami.
- Mimo, że jesteśmy przeddzień negocjacji z Komisją Europejską nowych programów unijnych nadal przekazujemy gminom fundusze z perspektywy 2007-2013 – mówi Jacek Protas, marszałek województwa.

– Widać, że pomysłów na wykorzystanie unijnych środków nie brakuje. Nie są to może wielkie projekty, jednak cieszy to, że pieniądze trafiają także do niewielkich miejscowości w całym województwie.

Czytaj też: Samorząd lobbuje, gminy dostają dodatowe pieniądze

W miejscowości Zalesie pod Barczewem powstanie plaża miejska z pływającymi pomostami. Samorząd województwa z unijnych środków dołoży ponad 174 tys. złotych.

W gminie Górowo Iławeckie  myślą o turystyce, dlatego władze gmina zdecydowały się pozyskać fundusze unijne na oznakowanie tras rowerowych oraz ścieżki dydaktycznej.

Czytaj: Ile wydaliśmy w perspektywie 2007-2013

Z myślą o najmłodszych powstaną nowe place zabaw w miejscowościach Skitno i Ciemna Wola w sąsiedniej gminie Bartoszyce – tu dofinansowanie wyniosło ponad 130 tys. złotych.

Ponad 25 tys. zł otrzyma Spytkowo, w którym centrum wsi zostanie zagospodarowane na miejsce do wypoczynku.

Strażacy ochotnicy z Spręcowa chcą wyremontować świetlicę wiejską i mogą liczyć na pomoc w wysokości ponad 37 tys. zł. W gminie Morąg ruszy modernizacja świetlicy wiejskiej w miejscowości Bramka.

Większy projekt chce zrealizować gmina Pozezdrze. Dzięki ponad 240 tys. złotych dotacji z PO Ryby chce zrewitalizować budynek zespołu szkół w Pozezdrzu i utworzyć tam dobrze wyposażone miejsce do prowadzenia szkoleń.

- Każda z gmin szuka swojej drogi i trafiają do nas bardzo różne, ciekawe i potrzebne projekty – mówi wicemarszałek Jarosław Słoma, odpowiedzialny w zarządzie województwa za Program Rozwoju Obszarów Wiejskich –Pieniądze unijne dobrze przysłużyły się naszym okolicom, nawet jadąc samochodem widać, że placy zabaw, boisk i wyremontowanych świetlic jest więcej niż przed laty.

Gmina Ruciane - Nida chce udostępniać profesjonalne wyposażenie do organizacji wydarzeń o charakterze plenerowym. Zakupi między innymi stoły i ławko-stoły, parasole, grill gazowy. Na ten cel otrzyma pomoc w wysokości ponad 200 tys. złotych.  Już w sierpniu zakończyć się ma projekt „Globlna wioska – modernizacja i wyposażenie ośrodków aktywizacji mieszkańców w oparciu o najnowsze technologie teleinformatyczne”.

Gmina Jonkowo otrzyma ponad 60 tys. złotych na zakup nowego sprzętu komputerowego dla miejscowości: Godki, Łomy, Mątki, Nowe Kawkowo, Pupki, Stare Kawkowo, Stękiny, Warkały, Wołowno oraz Wrzesina.

Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Klon i Okolic chce odbudować po pożarze budynek dawnego kościoła ewangelickiego w miejscowości Klon i może liczyć na wsparcie w wysokości 50 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.