PARTNER PORTALU
  • BGK

Na jakie zdrowotne inwestycje UE przeznaczy pieniądze?

  • Jacek Janik/Rynek Zdrowia    4 grudnia 2014 - 09:58
Na jakie zdrowotne inwestycje UE przeznaczy pieniądze?

fot.fotolia

Ostatnie lata przyniosły jakościowy skok zarówno pod względem infrastruktury jak i wyposażenia szpitali. Źródłem tych przemian były unijne środki. Komisja Europejska zwraca uwagę, że w Polsce jest za dużo lecznic i żąda reform. Ile zatem będzie pieniędzy na zdrowie w nowej unijnej perspektywie finansowej?
W latach 2007-2013 podstawowym finansowym źródłem inwestycyjnym szpitali były Regionalne Programy Operacyjne, dzięki którym, według danych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, zrealizowano w Polsce 696 projektów przy wykorzystaniu niemal 2,64 mld zł.

Ochrona zdrowia była jednym z priorytetów marszałków województw sprawujących pieczę nad RPO. Jak będą wyglądały te priorytety w nowej unijnej perspektywie finansowej?

RPO mają objąć 3,5 mld zł przeznaczonych na cele społeczne. Planowany zasięg finansowania inwestycji w ochronie zdrowia z tego źródła jest znaczący. Włodarze województw planują przeznaczyć na ten cel od ok. 3,3 (województwo podlaskie) do 8,5 proc.(śląskie) budżetów RPO na lata 2014-2020.

Więcej, ale mniej na inwestycje

Wiele jest jednak głosów twierdzących, że pieniędzy na zdrowie generalnie będzie mniej i będzie o nie jeszcze trudniej niż do tej pory.

Czytaj też: Zadłużenie publicznych szpitali: mimo działań naprawczych problem pozostał

Zdaniem Marka Wójcika, eksperta Związku Powiatów Polskich nie jest prawdą, że w nowym rozdaniu pieniędzy unijnych przeznaczonych na ochronę zdrowia nastąpiło przesunięcie ich części na realizację tzw. miękkich projektów. Generalnie pula jest większa.

- Na twarde inwestycje środków jest tyle samo, natomiast dużo więcej na miękkie projekty. Oczywiście plany poszczególnych samorządów województw są bardzo zróżnicowane i niektóre rzeczywiście zapowiadają dużo mniejszą pulę pieniędzy na inwestycje - mówi ekspert.

W nowej perspektywie więcej środków niż dotychczas ma być przeznaczana m.in. na profilaktyczne programy zdrowotne. Wynika to ze zmiany zasilania RPO, które dysponować będą nie tylko środkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, którego celem są działania inwestycyjne, ale także tymi z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pieniądze dla zmian

Jednak zdaniem dr Adama Kozierkiewicza, eksperta rynku zdrowia, twierdzenie że w nowej perspektywie programy profilaktyczne mają dominować, jest błędem. Natomiast z pewnością dzięki środkom unijnym będzie możliwa realizacja przedsięwzięć wywołujących trwały efekt zdrowotny, jeśli padną takie propozycje.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.