PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Lubelszczyźnie budują sieć szerokopasmowego internetu

  • pap    21 marca 2014 - 18:14
Na Lubelszczyźnie budują sieć szerokopasmowego internetu

Prawie trzy tysiące kilometrów sieci szerokopasmowego internetu powstaje w województwie lubelskim. Budowa tej sieci w gminach województwa ma kosztować 385 mln zł, z czego 267 mln zł to dofinansowanie unijne.
"Budowa infrastruktury światłowodowej, która zapewni dostęp do szybkiego internetu w każdej gminie województwa lubelskiego już się rozpoczęła. Projekt budowy sieci wchodzi więc w decydujący etap" - poinformowała Katarzyna Olchowska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Sieć szkieletowa o długości 2908 km będzie przebiegać przez 198 gmin w regionie. Powstanie około 300 węzłów umożliwiających dostęp do internetu. Węzły te postaną na terenach, gdzie nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu i gdzie inwestorzy prywatni nie planują budowy takiej sieci w najbliższych latach.

Województwo zostało podzielone na 14 obszarów inwestycyjnych, prace budowlane będą przebiegać we wszystkich obszarach równocześnie.

Sieć światłowodowa usytuowana będzie m.in. przy istniejących drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Gminy nie będą dopłacać do jej budowy.

Prace, które wykonuje wybrana w przetargu hiszpańska firma Aeronaval de Construcciones e Instalaciones, mają być zakończone do 31 lipca 2015 r
.

Samorząd wojewódzki wybuduje sieć i będzie jej właścicielem. Zarządzanie siecią, jej eksploatacja, utrzymanie oraz świadczenie usług z jej wykorzystaniem zostanie powierzone, w drodze umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, podmiotowi zewnętrznemu posiadającemu kompetencje, doświadczenie i uprawnienia do działalności telekomunikacyjnej.

Operator infrastruktury będzie świadczył usługi tzw. "operatorom ostatniej mili", a ci odpłatnie zapewnią dostęp do internetu użytkownikom.

Wybudowanie sieci ma umożliwić dostęp do internetu 95 proc. gospodarstw domowych regionu. "Dzięki dostępowi do sieci w wielu miejscowościach otworzy się +okno na świat+. Łatwiej będzie tworzyć nowe miejsca pracy, przyciągać inwestorów i korzystać z usług świadczonych drogą elektroniczną. To szansa na kolejny skok cywilizacyjny województwa" - powiedział wicemarszałek województwa Sławomir Sosnowski.

Budowa sieci szerokopasmowej w Lubelskiem ma kosztować 385 mln zł, z czego 267 mln zł będzie stanowić unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Projekt budowy sieci szerokopasmowej, oprócz Lubelskiego, obejmuje też województwa: podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie. Ma ułatwić dostęp do internetu instytucjom publicznym, przedsiębiorcom i osobom prywatnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Hehe, 2014-07-03 12:06:44

    Do Chełmianin N: Żal mi ciebie i twojej rodziny
  • Chełmianin N, 2014-03-21 19:16:31

    Pismaki pamiętajcie,że Lubelszczyzny nie ma, a województwo lubelskie,to nie lubelska ziemia. Kto zaprzecza prawdę, zasługuje na pogardę!! Kto kłamstwo propaguje na tępaka zasługuje! Kto czytać umie,to pojmie co ma być w rozumie!! Wam się tłumaczy, że historii już nikt nie zmieni i że Lubelsk...iego w Lubelszczyznę się nie zamieni. Mądrzy wyjaśnili i teren Lubelszczyzny zawęzili, po to, żebyście się swoich niecnych myśli wyzbyli. Tumany, nieuki itp. mają myślenie ograniczone, 
i nie umieją pojąć, że ich IQ zostało wypaczone!!  rozwiń