PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Opolszczyźnie Kapitał ludzki jest dla ludzi

  • BEZ    17 grudnia 2009 - 10:10

Już 32 tysiące mieszkańców Opolszczyzny (tj. 3 proc. populacji) wzięło udział w projektach realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
16 grudnia odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego konferencja podsumowująca ten program.
- Województwo opolskie dysponuje 174 mln euro. W ciągu dwóch lat wdrażania „Kapitału ludzkiego” zawarto 280 umów w trybie konkursowym na kwotę ponad 100 mln złotych oraz 39 umów w trybie systemowym na kwotę niemal 75 mln złotych – przypomniał marszałek województwa, Józef Sebesta, otwierając konferencję.

Efektem programu jest też utworzenie około 1100 nowych miejsc pracy. 1700 dzieci z 80 placówek przedszkolnych Opolszczyzny objętych zostało na terenach wiejskich bezpłatnymi formami edukacji.

Paulina Mucha, przedstawicielka Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, gratulowała Opolszczyźnie sprawnego wykorzystania funduszy – nasze województwo zajmuje w PO Kapitał Ludzki czwarte miejsce w kraju. Zwróciła też uwagę, że w pierwszym etapie wdrażania programu koncentrowano się na zapobieganiu skutkom spowolnienia gospodarczego oraz na specyficznych grupach docelowych, takich jak 50 plus, osoby niepełnosprawne, czy tracące pracę z przyczyn niedotyczących pracownika.

Jacek Suski, dyrektor opolskiego WUP, wyraził nadzieję, iż zdobyte doświadczenia staną się okazją do lepszego i sprawniejszego wykorzystania funduszy w kolejnych latach.

Podobnie, jak w RPO, premiowany będzie stopień wydatkowania funduszy. Nagrodę zdobędzie osiem najlepszych województw. Pierwsze miejsce to dodatkowy bonus w postaci 60 mln euro, czwarte (aktualnie zajmowane przez Opolskie), to nagroda w postaci 42 mln euro.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.