PARTNER PORTALU
  • BGK

Na terenie woj. świętokrzyskiego wyznaczono pięć obszarów strategicznej inwestycji (OSI)

  • PAP    18 kwietnia 2015 - 18:40
Na terenie woj. świętokrzyskiego wyznaczono pięć obszarów strategicznej inwestycji (OSI)
Środki unijne zarezerwowano także m. in. dla miast północy regionu i gmin wokół Gór Świętokrzyskich (fot. flickr/Michael of Scott)

82 mln euro dla samorządu Kielc i 11 ościennych gmin na wspólne inwestycje, jako obszaru wymagającego szczególnego wsparcia, zakłada świętokrzyski RPO na lata 2014-2020.
Jak powiedział PAP dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Grzegorz Orawiec, na terenie woj. świętokrzyskiego wyznaczono pięć tzw. obszarów strategicznej inwestycji (OSI). To miejsca o szczególnym potencjale lub barierach rozwojowych, wymagające najpilniejszego wsparcia finansowego, co uwzględniono w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Są to: obszar funkcjonalny Kielc, miasta północy regionu tracące swoje funkcje społeczno-gospodarcze (Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna), gminy skupione wokół Gór Świętokrzyskich, obszary wiejskie o najgorszym dostępie do usług publicznych i obszar uzdrowiskowy (okolice Buska-Zdroju i Solca-Zdroju). Projekty w ramach OSI nie będą realizowane przez pojedyncze samorządy, ale ich partnerstwa.

Kielecki Obszar Funkcjonalny (KOF) powołano w styczniu 2014 r. Poza Kielcami w jego skład wchodzą gminy: Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Piekoszów, Sitkówka-Nowiny, Strawczyn i Zagnańsk. Samorządy w ramach KOF będą mogły sięgać po środki z RPO m.in. w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Zarezerwowano na ten cel 82 mln euro. Realizacja przedsięwzięć ma służyć podniesieniu konkurencyjności stolicy woj. świętokrzyskiego, przez zwiększenie integracji miasta z otaczającymi je gminami.

W ramach ZIT ma być realizowana jedna inwestycja drogowa w Kielcach - dotyczy przebudowy ul. Zagnańskiej, Witosa i budowy ich przebicia do ul. Radomskiej (północno-wschodnia część miasta). Kolejnym pomysłem jest budowa Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego - ośrodka kształcenia zawodowego - które powstanie w sąsiedztwie Kieleckiego Parku Technologicznego.

W planach jest także realizacja w gminach skupionych w KOF projektów, dotyczących: termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne, modernizacji zaniedbanych zbiorników wodnych dla celów rekreacyjnych oraz budowy i modernizacji sieci ścieżek rowerowych.

"Idea ZIT jest dobra - by integrować teren obszaru funkcjonalnego Kielc, tym bardziej, że duża ilość kielczan wyprowadza się w okolice miasta" - ocenił w rozmowie z PAP wiceprezydent Kielc, Tadeusz Sayor. Zwrócił jednak uwagę, że po uzgadnianiu z samorządami kolejnych wersji propozycji projektów w ramach KOF, przychodzą nowe wytyczne co do ich realizacji i pomysły ciągle trzeba modyfikować.

Innym dużym obszarem jest OSI dedykowany miastom północnej części regionu. Zaplanowano dla nich 59 mln euro. Na wsparcie mogą liczyć tam m.in. projekty z zakresu efektywności energetycznej, rewitalizacji, a także projekty miękkie dotyczące rozwoju kadr i firm czy dotyczące szkolnictwa zawodowego. Początkiem współpracy samorządów Ostrowca, Skarżyska i Starachowic oraz tutejszych powiatów, związanej ze wspólnym aplikowaniem o środki unijne w ramach OSI, było zawarcie w październiku 2014 r., partnerskiego porozumienie w "Trójmiasto nad Kamienną".

"Przygotowujemy się do podpisania kolejnego porozumienia pomiędzy samorządowcami, by opracować wspólną strategię dla tych terenów. Ma ona uwzględniać takie elementy jak: szkolnictwo zawodowe, strategia niskoemisyjna, układ transportowy - w tym ekologiczny transport publiczny, turystyka, kultura i dziedzictwo narodowe oraz służba zdrowia i pomoc społeczna" - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Starachowicach, Iwona Ogrodowska.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.