PARTNER PORTALU
  • BGK

Nabór wniosków: 200 mln zł na wsparcie turystyki w Polsce Wschodniej

  • pt    22 grudnia 2016 - 12:35
Nabór wniosków: 200 mln zł na wsparcie turystyki w Polsce Wschodniej
Rozwój oferty usług turystycznych, edukacyjnych czy zdrowotnych to ogromna szansa na rozwój przedsiębiorczości (fot. sandomierz.pl)

• Ministerstwo Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego zawarły umowę na realizację programu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”.
• Dzięki porozumieniu mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z branży turystycznej i okołoturystycznej będą mogły uzyskać preferencyjne pożyczki na inwestycje w Polsce Wschodniej.
Pośrednicy finansowi, wybrani w konkurencyjnej procedurze przez BGK, udzielą zwrotnego wsparcia przedsiębiorcom. Środki, które zostaną udostępnione przedsiębiorcom, pochodzą z funduszy europejskich poprzedniej perspektywy. Po realizacji projektów straciły walor środków unijnych i jako krajowe środki pozabudżetowe pozostają w dyspozycji ministra rozwoju.

– Na mocy podpisanej dziś umowy 200 mln zł ponownie trafi na rynek. Pieniądze wesprą instrumentami finansowymi mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Polski Wschodniej. Pożyczki udzielone na preferencyjnych warunkach, umożliwią firmom nowe inwestycje, dzięki którym pieniądze po raz kolejny skutecznie zapracują w gospodarce – zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

- Zależy nam na wywołaniu trwałej zmiany w strukturze gospodarki i zatrudnieniu Polski Wschodniej, co wymaga kontynuowania dedykowanego wsparcia, w tym wykorzystywania różnych form finansowania – powiedział Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Rozwój turystyki przyczynia się do wzrostu dynamiki wzrostu gospodarczego tego regionu, a proponowane produkty finansowe będą skierowane właśnie do MŚP prowadzących działalność w obszarze turystyki – dodał Cieszyński.

W późniejszym etapie będzie możliwe również udzielania wsparcia w formie innych instrumentów finansowych np. poręczeń i wejść kapitałowych, o ile zapotrzebowanie na tego typu inwestycje będzie zgłaszane przez przedsiębiorców.

Turystyka siłą napędową gospodarki Polski Wschodniej

Z pomocy finansowej będą mogły skorzystać MŚP z Polski Wschodniej, działające w branży turystycznej lub okołoturystycznej.

– Wspieranie działań na rzecz rozwoju tzw. przemysłu wolnego czasu (turystyka, sport, branża kulturalna, medyczna), wykorzystującego wewnętrzny potencjał gospodarczy to jedno z założeń Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – podkreślił wiceszef resortu.

– Rozwój oferty usług turystycznych, edukacyjnych czy zdrowotnych to ogromna szansa na rozwój przedsiębiorczości szczególnie na obszarach wiejskich makroregionu – dodał.

W przypadku wsparcia obiektów preferowane będą obiekty posiadające lub ubiegające się o status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom” w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

– Oczekujemy, że wparcie przyczyni się do poszerzenia oferty produktów i usług oraz wpłynie na wydłużenie sezonu turystycznego, co przełoży się na korzyści ekonomiczne zarówno dla przedsiębiorców, jak i całego makroregionu – zaznaczył wiceszef resortu.

Przetarg na wybór pośredników finansowych, którzy będą udzielać przedsiębiorcom zwrotnego wsparcia odbędzie się pod koniec pierwszego kwartału 2017 r. O postępach w realizacji programu będzie można przeczytać na stronach internetowych Ministerstwa Rozwoju (www.mr.gov.pl) i Banku Gospodarstwa Krajowego (www.bgk.pl). Strategia będzie realizowana przez 10 lat, do 31 stycznia 2027 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.