PARTNER PORTALU
  • BGK

Nabór wniosków, Life: 40 mln euro na projekty środowiskowe

  • aw    25 kwietnia 2017 - 12:34
Nabór wniosków, Life: 40 mln euro na projekty środowiskowe
Na projekty polskich wnioskodawców dotyczące środowiska lub klimatu Komisja Europejska będzie czekała od 28 kwietnia do września br. (fot. Pixabay)

Program Life to szansa np. dla samorządów, które przy unijnym wsparciu mogą rozwiązać swoje problemy dotyczące m.in. dostosowywania się do zmian klimatu.
• Nawet do 40 mln euro może wynosić kwota przyznana polskim projektom z Programu LIFE w 2017 roku.

• To ostatni rok, kiedy polskie projekty mają wydzieloną pulę finansowania, ale dzięki temu polscy wnioskodawcy mają zwiększone szanse na pieniądze w obecnym naborze.

• Nadzorowany przez Ministra Środowiska Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje beneficjentom pomoc przy przygotowaniu projektów i ich współfinansowaniu.

Budżet programu na lata 2014-2020 wynosi 3,46 mld euro.

- Program Life jest jedynym instrumentem finansowym Unii Europejskiej koncentrującym się wyłącznie na rozwiązywaniu ważnych problemów środowiskowych i klimatycznych, szczególnie poprzez stosowanie nowych, innowacyjnych rozwiązań, a także tych dotyczących ochrony przyrody. - mówi Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Zachęca wszystkich zainteresowanych do składnia wniosków.

- To ostatni rok, kiedy polskie projekty mają wydzieloną pulę finansowania i łatwiejszy dostęp do środków z Programu Life. Do dyspozycji jest łącznie 40 mln euro - dodaje.

Nabór ruszy 28 kwietnia

Na projekty polskich wnioskodawców dotyczące środowiska lub klimatu Komisja Europejska będzie czekała od 28 kwietnia do września br.

W tegorocznym naborze do programu Life największe szanse na dofinansowanie mają międzynarodowe, innowacyjne przedsięwzięcia oraz projekty przyrodnicze, w których Polska, już tradycyjnie, odnosi sukcesy w Europie. Budżet programu na lata 2014-2020 jest wyższy niż kiedykolwiek - wynosi 3,46 mld euro.

- Rok 2017 jest ostatnim, w którym nasz kraj ma zagwarantowaną alokację krajową dla podprogramu środowisko w wysokości ok. 40 mln euro. To oznacza, że polscy wnioskodawcy mają zwiększone szanse na pieniądze w obecnym naborze pod warunkiem przygotowania dobrej jakości wniosków. Pomóc w tym może NFOŚiGW - wyjaśnia Kazimierz Kujda, prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W sumie, w formie dotacji, można sfinansować nawet do 95 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięć (60 proc. z KE i 35 proc. z NFOŚiGW), którym Bruksela otworzy drogę do realizacji.

Kto, kiedy i o co może wnioskować?

Beneficjentem programu Life może być każdy zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej - zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne, komercyjne i niekomercyjne.

Jest to więc szansa np. dla samorządów, które przy unijnym wsparciu mogą rozwiązać swoje problemy dotyczące m.in. dostosowywania się do zmian klimatu. To także zielone światło dla inicjatyw państwowych jednostek budżetowych, ośrodków badawczych i naukowych, organizacji pozarządowych i polskiego biznesu. Zgłaszane przedsięwzięcia mogą być realizowane w partnerstwie z innymi podmiotami krajowymi lub międzynarodowymi.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.