PARTNER PORTALU
  • BGK

Nabór wniosków. NOŚiGW: 130 mln zł w trzecim konkursie na kogenerację

  • pt    24 października 2017 - 16:02
Nabór wniosków. NOŚiGW: 130 mln zł w trzecim konkursie na kogenerację
W Unii Europejskiej kogeneracja jest promowana w szczególny sposób (fot.wnp.pl)

Do 29 stycznia 2018 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czeka na wnioski o dotacje na źródła wysokosprawnej kogeneracji. Nabór rozpocznie się 30 listopada.
• Budżet 130 mln zł zostanie rozdysponowany pomiędzy przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego i spółdzielnie.

• To ostatni z trzech ogłoszonych w tym roku konkursów w ramach poddziałania 1.6.1.

• Kolejne 200 mln zł czekają jeszcze do podziału w ramach drugiego konkursu, na który wnioski do NFOŚiGW mogą wpływać do 28 listopada.

 

W trzecim konkursie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, poddziałanie 1.6.1 „Źródła wysokosprawnej kogeneracji”, pod uwagę będą brane projekty polegające na budowie nowych lub zwiększeniu mocy istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Konkurs dotyczy technologii wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach o całkowitej nominalnej mocy elektrycznej powyżej 1 MW.

Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu to 85%. Dofinansowanie może być udzielone na przedsięwzięcia realizowane na terenie całego kraju za wyjątkiem tych, które zlokalizowane są na terenie województwa śląskiego, bo dla nich przewidziano wsparcie w ramach poddziałania 1.7.3 POIiŚ.

To ostatni z trzech ogłoszonych w tym roku konkursów w ramach poddziałania 1.6.1.

Pierwszy nabór NFOŚiGW przeprowadził w terminie od 30 czerwca do 30 września 2016 r.

Wówczas wpłynęło 49 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 722 mln zł, przy czym ich całkowity budżet szacowany był na ponad 2,2 mld zł.

W wyniku oceny formalnej pozostało 48 wniosków, a po weryfikacji merytorycznej – do dofinansowania rekomendowano 28 projektów, których wartość wyniosła ponad 1 mld zł, w tym bezzwrotna dotacja to kwota 294 mln zł.

Kolejne 200 mln zł czeka jeszcze do podziału w ramach drugiego konkursu, na który wnioski do NFOŚiGW mogą wpływać do 28 listopada br. (od 30 września) przy czym trwający nabór dedykowany jest przedsiębiorcom, jednostkom samorządu terytorialnego i spółdzielniom, będącym koordynatorem lub członkiem klastra energii.

Kogeneracja polega na wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej w najbardziej efektywny sposób, czyli w jednym procesie technologicznym, tzw. skojarzeniu.

W Unii Europejskiej kogeneracja jest promowana w szczególny sposób. Nie tylko z uwagi na jej efektywność energetyczną, lecz również związane z nią znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych związków chemicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.