PARTNER PORTALU
  • BGK

Nabór wniosków o dofinansowanie z UE na inteligentne specjalizacje w woj. śląskim

  • PAP/MIW    11 kwietnia 2018 - 11:47
Nabór wniosków o dofinansowanie z UE na inteligentne specjalizacje w woj. śląskim
Dotychczas woj. śląskie miało trzy inteligentne specjalizacje, m.in. technologie informacyjno-komunikacyjne.(fot. pixabay.com)

60 mln zł dofinansowania z UE czeka na firmy z woj. śląskiego realizujące - samodzielnie lub w konsorcjach z uczelniami - projekty badawczo-rozwojowe. Pierwszy raz w rozpoczynającym się 30 kwietnia naborze uwzględniane będą projekty w ramach pięciu, a nie trzech regionalnych specjalizacji.
  • Tzw. inteligentne specjalizacje to dziedziny, na których region chce oprzeć swój rozwój i które preferuje przy udzieleniu wsparcia z unijnych funduszy.
  • Dotychczas woj. śląskie miało trzy takie specjalizacje: medycynę, energetykę i technologie informacyjno-komunikacyjne.
  • W marcu, decyzją sejmiku województwa, dołączyły do nich także: zielona gospodarka i tzw. przemysły wschodzące.

- W najbliższym naborze, zaplanowanym między 30 kwietnia a 28 czerwca, projektodawcy będą mieli szansę na składanie wniosków już w ramach pięciu specjalizacji - poinformowała w środę (11.04) Paulina Cius-Górska ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości. Kolejne nabory projektów, o wartości 60 i 50 mln zł, zaplanowano na wrzesień i październik tego roku.

Nowa specjalizacja regionu - zielona gospodarka - to działania mające na celu zmniejszenie zagrożenia dla środowiska i niedoboru zasobów. Obejmują one takie dziedziny jak: gospodarowanie zasobami, odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną i materiałową, czyste technologie oraz czystszą produkcję. Wśród przyszłościowych dla regionu tzw. przemysłów wschodzących wymienia się zaś produkcję na rzecz ekologii oraz przemysły: kreatywne, mobilności, usług mobilnych czy medycyny spersonalizowanej.

Rozpoczynający się z końcem kwietnia konkurs jest przeznaczony dla mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Po raz pierwszy będą one mogły aplikować o środki w konsorcjach z uczelniami wyższymi, gdzie unijne dofinansowanie obejmie także tzw. koszty kwalifikowane ponoszone przez uczelnie.

- Zależy nam na współpracy świata nauki i biznesu, zatem w tym rozdaniu możliwe jest także zawiązywanie konsorcjów pomiędzy tymi partnerami - wyjaśnił dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości Bartosz Rozpondek.

Wspierane będą dwa typy projektów. Pierwszy dotyczy stworzenia lub rozwoju istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach i jest szansą m.in. na zakup nowych maszyn i urządzeń służących pracom badawczo-rozwojowym, aparatury do prowadzenia badań czy licencji na oprogramowanie. W drugim dofinansowanie przeznaczone jest bezpośrednio na prace badawczo-rozwojowe w firmach - tutaj wliczane są koszty wynagrodzeń pracowników, ekspertów zaangażowanych w realizację danego projektu czy użytkowania aparatury i sprzętu.

Składane projekty powinny obejmować opis prac badawczo-rozwojowych - zarówno przemysłowych, jak i eksperymentalno-rozwojowych. Oprócz firm, wsparciem mogą być objęte również organizacje badawcze i upowszechniające wiedzę, aplikujące o środki wspólnie z przedsiębiorstwami, a także spółki celowe oraz spółki typu spin off czy spin out. Szczegóły będzie można poznać podczas zaplanowanych niebawem spotkań informacyjnych i szkoleń w Zabrzu, Rybniku, Bielsku-BiałejCzęstochowie.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.