Nabór wniosków, Podlaskie: 60 mln zł z UE na zmniejszenie kosztów ogrzewania w budynkach publicznych

• Przebudowa ogrzewania, wymiana okien lub źródeł światła na energooszczędne - to m.in. działania, na które można w Podlaskiem zdobyć unijne dotacje, by ograniczyć koszty energetyczne w budynkach użyteczności publicznej.
• Do podziału jest 60 mln zł.
Nabór wniosków, Podlaskie: 60 mln zł z UE na zmniejszenie kosztów ogrzewania w budynkach publicznych
Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno (fot.wrotapodlasia.pl)

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. We wtorek ruszył nabór konkursowych wniosków, można je składać do urzędu marszałkowskiego do 30 grudnia 2016 r.

O pieniądze mogą się starać m.in. samorządy, a także podmioty, w których większość udziałów mają samorządy (z wyłączeniem towarzystw budownictwa społecznego), partnerstwa publiczno-prywatne, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe - podaje urząd marszałkowski w informacji konkursowej.

Odpowiedzialny za wdrażanie unijnych funduszy wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno podkreśla, że inwestycje, które mogą się przyczynić do zmniejszenia kosztów ogrzewania w budynkach użyteczności publicznej i komunalnych są ważne, bo dotyczą wydatków instytucji publicznych.

"Uważam, że samorządy powinny być wzorem w racjonalnym zarządzaniu energią. Dlatego też zachęcam gminy, ale także innych wnioskodawców, którzy mogą ubiegać się o te dotacje, do zgłoszenia swoich projektów na konkurs" - powiedział wicemarszałek Żywno.

Pieniądze można dostać na kompleksową modernizację energetyczną budynków komunalnych i obiektów użyteczności publicznej - od izolacji ścian, podłóg i dachów po energooszczędne okna, drzwi, oświetlenie, systemy zarządzania i sterowania systemami grzewczymi czy ich przebudowę. Obowiązkowym elementem projektów są tzw. audyty energetyczne, gdzie będą określone możliwości oszczędności energii.

RPO w Podlaskiem na lata 2014-2020 jest programem dwufunduszowym. Oprócz pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) obejmuje również środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). W ramach RPO 2014-2020 Podlaskie dysponuje 5,1 mld zł.

W 2016 r. zaplanowano jeszcze m.in. konkurs, w którym będą wyłonione instytucje otoczenia biznesu, które będą dysponować środkami na zakładanie działalności gospodarczej. Na ten cel będzie przeznaczonych 20 mln zł.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE