PARTNER PORTALU
  • BGK

Nabór wniosków, program Life: NFOŚiGW podpowie, jakie projekty mają szanse na dofinansowanie

  • aw    26 lipca 2016 - 09:13
Nabór wniosków, program Life: NFOŚiGW podpowie, jakie projekty mają szanse na dofinansowanie
Program Life poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony i poprawy jakości środowiska oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian (fot.pixabay)

• Zbliża się składania wniosków do Komisji Europejskiej w ramach programu Life w naborze na 2016 r.
• NFOŚiGW uruchomi w sierpniu konsultacje eksperckie dla beneficjentów, którzy chcą starać się o unijne dofinansowanie.
• Program Life jest poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony i poprawy jakości środowiska.
Od 8 do 26 sierpnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie będzie można uzyskać poradę dotyczące wymogów, celów, zakresu projektów, jakie mogą starać się o dofinansowanie z programu Life w 2016 r. Nabór wniosków ruszy we wrześniu.

- Konsultacje eksperckie kierowane są przede wszystkim do tych beneficjentów, którzy są już w trakcie pisania wniosku do Komisji Europejskiej i zamierzają „startować” ze swoimi pomysłami w naborze 2016 r. – informuje Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy NFOŚiGW. - Warto skorzystać z dostępności konsultantów NFOŚiGW jeśli wymogi Komisji Europejskiej w naborze LIFE 2016 nie są dla kogoś jasne, lub jeśli trzeba doprecyzować cel i zakres przygotowywanego projektu – dodaje.

Konsultacje dotyczą zarówno wnioskodawców, którzy przed 30 czerwca br. złożyli już do NFOŚiGW wnioski o dofinansowanie przedsięwzięcia w ramach programu priorytetowego współfinansowanie programu Life, jak też tych, którzy w ramach naboru skróconego, planują najpierw złożenie wniosku do KE we wrześniu br. w naborze 2016.

Zgłoszenia mailowe na indywidualne spotkania należy kierować na adres: Dominik.Wisniewski@nfosigw.gov.pl. Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. 22 45 90 402. Ważne - liczy się kolejność zgłoszeń.

Obecny Program Life - program działań na rzecz środowiska i klimatu, obejmujący perspektywę finansową 2014-2020, jest kontynuacją instrumentu finansowego Life+ funkcjonującego w latach 2007-2013. To jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony i poprawy jakości środowiska oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian.

Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska, w tym przyrody. Dzięki takiemu rozwiązaniu w Polsce realizowane są obecnie 64 projekty Life o budżecie blisko 620 mln zł i wsparciu NFOŚiGW 260 mln zł.

Ale o pieniądze z programu nie jest tak łatwo. Przekonała się o tym Małopolska. Przypomnijmy w lutym br. NFOŚiGW odmówiła współfinansowania projektu zintegrowanego Life, realizowanego przez województwo małopolskie wraz z 44 partnerami dotyczącego walki ze smogiem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-08-08 00:46:35

    Dotacje unijne dla firm sektora MŚP: zajrzyj na stronę Artmetic!