PARTNER PORTALU
  • BGK

Nabór wniosków, RPO podlaskie: 30 mln zł na żłobki i kluby malucha

  • aw/PAP    22 marca 2018 - 16:30
Nabór wniosków, RPO podlaskie: 30 mln zł na żłobki i kluby malucha
W Podlaskiem miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi przybywa (fot.pixabay)

30 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego jest do zdobycia w otwartym konkursie w Podlaskiem na opiekę nad małymi dziećmi w żłobkach czy klubach malucha. Konkurs na dotacje ogłosił Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.
  • To pierwszy konkurs w nowej, otwartej formule - poinformował wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Hubert Ostapowicz.
  • Wnioski o dotacje można będzie składać od 30 marca.
  • W piątek (23 marca) w WUP zaplanowano spotkanie informacyjne dla zainteresowanych tymi dotacjami.

Zmiana polega na tym, że wnioski będą oceniane w kilku rundach w kilkumiesięcznych odstępach, w ramach jednego konkursu. Ma to być wygodniejsze dla zainteresowanych - wyjaśnił. "Jeśli ktoś nie zdąży (złożyć wniosku) teraz, to może to zrobić później. Wszystko po to, żeby nie tracić czasu" - wyjaśnia Ostapowicz.

Dotychczas w czterech konkursach z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, na żłobki i kluby malucha rozdysponowano w formie dotacji w Podlaskiem ok. 20 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego. Ma powstać 817 miejsc opieki dla najmłodszych w żłobkach i klubach malucha. Ostapowicz poinformował, że większość z tych miejsc już funkcjonuje.

Niewykluczone, że w trakcie konkursu będzie zmieniony regulamin. Ostapowicz poinformował, że województwo podlaskie wnioskowało do Komisji Europejskiej, aby zmienić niektóre warunki, bo nie przystają do realiów.

Oczekiwana - jak mówi Ostapowicz - zmiana ma np. dotyczyć tego, że z tworzonych miejsc będą mogły także korzystać dzieci rodziców pracujących, a nie jak dotychczas bezrobotnych lub takich, którzy kończą swój urlop rodzicielski i będą wracać do pracy. Obowiązującym ograniczeniem w projektach żłobkowych z tego programu jest też to, że jedynie do 10 proc. środków może być przeznaczone na wydatki inwestycyjne.

"Cały czas czekamy na oficjalną zgodę Komisji Europejskiej na zmianę w Regionalnym Programie Operacyjnym" - mówi Ostapowicz.

W Podlaskiem miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi przybywa także dzięki pieniądzom z rządowego programu Maluch+. Dotacje - 13,9 mln zł - w 2018 r. dostało blisko 90 podmiotów.

Jak poinformowała PAP w czwartek Urszula Czarnecka, zastępca dyrektora wydziału certyfikacji i funduszy europejskich w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, w 2018 r. w regionie planowane jest dzięki temu programowi utworzenie 882 nowych miejsc opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia (pierwotnie była owa o 897 miejscach, ale jeden podmiot wycofał się z projektu) i utrzymanie ok. 1,6 tys. już istniejących miejsc.

Miejsca opieki dla maluchów tworzą zarówno samorządy, jak i podmioty prywatne. W ramach programu Maluch+ takie placówki powstaną m.in. w gminie Mielnik i mieście Sejny, gdzie dotychczas takiej oferty opieki nad dziećmi nie było. Z danych urzędu wojewódzkiego wynika, że w tych dwóch gminach powstanie 26 miejsc opieki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.