PARTNER PORTALU
  • BGK

Nadwiślańskie wały w gminie Dragacz wzmocnione

  • PAP    23 listopada 2012 - 20:40
Nadwiślańskie wały w gminie Dragacz wzmocnione

Przebudowa i wzmocnienie pięciokilometrowego odcinka nadwiślańskich wałów przeciwpowodziowych zostało w piątek zakończone na terenie gminy Dragacz (woj. kujawsko-pomorskie). Inwestycja kosztowała 15 mln zł i została zrealizowana przy wsparciu funduszy UE.
"Takie projekty muszą kosztować, ale są to koszty bezpieczeństwa ludzi, ich dorobku i warsztatów pracy. Należy się cieszyć, że możemy je finansować częściowo ze środków europejskich" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Chroniący przed groźnym w skutkach wysokim poziomem Wisły wał był najsłabszą częścią systemu przeciwpowodziowego w dolinie Sartowice-Nowe, w powiecie świeckim. Efektem przebudowy, polegającej na stworzeniu przesłony przeciwfiltracyjnej, umocnieniu skarp, przebudowie przepustów oraz wykonaniu nowych przejazdów, jest poprawa bezpieczeństwa w tym rejonie.

"Istotna dla mieszkańców jest budowa przesłony filtracyjnej w korpusie i podłożu wału o głębokości 12 metrów (...) Wał będzie stabilny, bezpieczny, woda przez koronę wału nie ma prawa się przedostać" - podkreślił Franciszek Złotnikiewicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku.

Prace przy wałach przeciwpowodziowych podniosły też wartość gospodarstw rolnych.

"Bezpieczeństwo wzrosło - mamy w wale przysłonę na 12,5 metra w dół - a to przekłada się na wartość gruntów w gminie. Gdy ta inwestycja została zrobiona, momentalnie wartość gruntów wzrosła: ludzie chcą się tu osiedlać" - zaznaczył Andrzej Lorenc, wójt gminy Dragacz, na terenie której znajduje się wał.

Modernizacja wałów przeciwpowodziowych kosztowała 15 mln zł. Pieniądze na inwestycję pochodziły z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz rezerwy celowej budżetu państwa.

W tym roku na inwestycje w dziedzinie melioracji i ochrony przeciwpowodziowej samorząd kujawsko-pomorski przeznaczył 40,6 mln zł. W listopadzie zakończyły się także roboty związane z innymi inwestycjami melioracyjnymi: przebudową wału przeciwpowodziowego Miejskiej Niziny Chełmińskiej w Chełmnie oraz gminach wiejskich Chełmno i Grudziądz oraz melioracją gruntów rolnych w gminie Papowo Biskupie w powiecie chełmińskim. Także te inwestycje zostały sfinansowane ze środków PROW i rezerwy celowej budżetu państwa.

W ramach pierwszej z nich, wartej ponad 13 mln zł, dokonano uszczelnienia wału na blisko siedmiokilometrowym odcinku metodą iniekcji bentonitowo-cementowych, umocnienia korony wału oraz budowy i przebudowy przepustów i przejazdów. Prace w gminie Papowo Biskupie, o wartości blisko 400 tys. zł, polegały na wykonaniu drenażu 32,5 ha gruntów ornych, co ma chronić je przed podtopieniami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: