PARTNER PORTALU
  • BGK

Najpierw drogi, potem innowacje

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    21 kwietnia 2010 - 08:28
Najpierw drogi, potem innowacje

Wielkopolska, Lubuskie, Pomorskie i Łódzkie to regiony najszybciej wdrażające cele strategii lizbońskiej w stosunku do założeń zawartych w ich programach.
Obecny rok jest ostatnim na realizację celów strategii z Lizbony. Celem przyjętego w 2000 r. planu było uczynienie Europy najbardziej dynamicznym i konkurencyjnym regionem gospodarczym świata. Jednak już się mówi o spektakularnej porażce i braku wymiernych sukcesów w którymkolwiek z kierunków rozwojowych w niej wskazanych – informuje „Rzeczpospolita”.

Wśród celów strategii były m.in. rozwój wiedzy i innowacji oraz wzrost atrakcyjności UE jako miejsca do inwestowania i pracy. Brak pełnego sukcesu nie oznacza jednak dezaktualizacji celów sprzed 10 lat. Dzięki wpisaniu ich do programów operacyjnych są wciąż obowiązującym drogowskazem także dla projektów realizowanych w regionach.

Dane z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (stan na 31 marca) wskazują, że najwięcej pieniędzy z UE województwa wydają na: transport (prawie 30 proc. wartości zawartych umów), badania i rozwój, innowacje, przedsiębiorczość (23,6 proc.) oraz inwestycje w infrastrukturę społeczną (16,5 proc.). Najmniej na społeczeństwo informacyjne (2,4 proc.), pomoc techniczną (2,9 proc.) i odnowę obszarów miejskich i wiejskich (4,7 proc.) – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.