PARTNER PORTALU
  • BGK

Największy konkurs na dofinansowanie z WRPO rozpoczęty

  • aw/PAP    30 września 2015 - 18:40

W środę (30 września) ogłoszono największy do tej pory konkurs na dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2014-2020. O 398 mln zł mogą się starać przedsiębiorcy, którzy chcą wprowadzić w swoich firmach różnego rodzaju innowacje.
Zgłaszane w konkursie projekty muszą być wysoce innowacyjne. Na dofinansowanie mają szansę firmy wprowadzające nowe technologie i rozwiązania, które w Polsce obecne są nie dłużej niż trzy lata, a na świecie są znane nie dłużej niż pięć lat. Średniej wielkości przedsiębiorstwa mogą liczyć na dofinansowanie 35 proc. tzw. kosztów kwalifikowalnych, a mikro i małe 45 proc. Firmy na złożenie wniosków mają czas do końca listopada.

Wsparcie z WRPO dla innowacyjnych projektów

Jak powiedział dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego Hubert Zobel, "298 mln zł dotyczy wsparcia dla projektów o wartości dofinansowania między 50 tys. a 1 mln zł". "100 mln zł przeznaczamy na projekty powyżej 1 mln do 5 mln zł. Pieniądze te chcemy rozdysponować wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorców w Wielkopolsce. Spodziewamy się dużego zainteresowania" - dodał.

Zobel tłumaczył, że nie muszą to być projekty przeprowadzane z uczelniami. "Może to być np. zakup nowoczesnej linii produkcyjnej, wprowadzenie innowacyjnego procesu w firmie czy rozwiązań marketingowych" - wymienił. Wparcie wysoko innowacyjnych przedsiębiorstw - czyli wdrażających innowacje procesowe, produktowe i nietechnologiczne - może się odbyć poprzez dofinansowanie inwestycji w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Jest to np. transfer technologii poprzez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.

"Wysoka innowacyjność musi być podparta odpowiednią opinią. W porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej Komisja Europejska dość znacznie podniosła poprzeczkę i nie są to pieniądze przeznaczone na typowe inwestycje, każda z nich musi odznaczać się pewną udokumentowaną innowacyjnością" - zaznaczył dyrektor departamentu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.