PARTNER PORTALU
  • BGK

Nasze lotniska nie są bezpieczne

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    22 lutego 2011 - 07:46
Nasze lotniska nie są bezpieczne

Komisja Europejska wezwała Polskę do pełnego stosowania prawodawstwa unijnego w zakresie ochrony lotnictwa.
Według Brukseli Polska nie potrafi zagwarantować tego, że rejsy odbywające się z niektórych lotnisk spełniają unijne wymogi w zakresie bezpieczeństwa. Unijne przepisy nie są stosowane aż w 42 małych portach lotniczych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Polska nie zgadza się z zarzutami. Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w zarzutach chodzi m.in. o odpowiednie zabezpieczenie terenu przed wtargnięciem intruzów. Tyle że według polskiego urzędu przepisy takie dotyczą w naszym kraju tylko 11 lotnisk, bo tylko tyle ma status portu lotniczego 002D.

Co do 42 lotnisk, o które chodzi komisji, to w sensie prawnym nie są one portami lotniczymi. Unijne rozporządzenie, które reguluje sprawy bezpieczeństwa na lotniskach, nie definiuje pojęcia „port lotniczy”. Urząd uważa więc za port lotniczy lotnisko użytku publicznego wykorzystywane do lotów handlowych.

Jednak Bruksela jest w tej sprawie nieugięta. Jeżeli władze polskie nie poinformują Komisji w ciągu dwóch miesięcy o środkach podjętych, aby zapewnić przestrzeganie unijnego prawa, może ona skierować sprawę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.