PARTNER PORTALU
  • BGK

Nawet do 500 tys. euro na projekty kulturalne

  • AT    6 marca 2012 - 18:39
Nawet do 500 tys. euro na projekty kulturalne

Nawet 500 tys. euro dotacji mogą uzyskać polskie organizacje i instytucje na realizację projektów kulturalnych w Programie Kultura (2007-2013).
Wystarczy pomysł, zaangażowani partnerzy i przekonująca aplikacja. W obszarze 1.1 i 1.2.1, krótko- i długoterminowe projekty kulturalne, wnioski można składać do 3 października 2012. Jest to już ostatni rok składania wniosków w tej edycji Programu.

Pomysł

W Programie Kultura o granty na projekty kulturalne starać się mogą instytucje i organizacje, a także przedsiębiorstwa, których główna działalność związana jest ze sferą kultury, posiadające status prawny oraz siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w Programie. Mogą one realizować tzw. „miękkie" i non-profitowe projekty krótkoterminowe trwające maksymalnie 2 lata, angażujące co najmniej trzech współorganizatorów lub długoterminowe, trwające od 3 do 5 lat, mające na celu osiągnięcie trwałej współpracy pomiędzy co najmniej sześcioma partnerami. Program dofinansowuje do 50 proc. kosztów projektu.

Czytaj też: Miliony na inwestycje kulturalne

W przypadku projektów krótkoterminowych dofinansowanie wynosi od 50 tys. do 200 tys. euro, a długoterminowych od 200 tys. do 500 tys. euro rocznie. Szansę na otrzymanie grantu mają projekty odnoszące się do zagadnień ponadnarodowych, spełniające cele Programu, innowacyjne, oryginalne i kreatywne, a także dobrze widoczne i rozpoznawalne. Działania w projekcie mogą obejmować na przykład wystawy, koncerty, spektakle, programy wymiany młodych twórców oraz kursy mistrzowskie i warsztaty.

- Najistotniejszy w aplikowaniu o projekty w ramach Programu Kultura jest innowacyjny pomysł. Jednocześnie ważne jest, aby nie był on zbyt elitarny, by mógł być adresowany do szerokich rzesz odbiorców. Instytucja aplikująca powinna również umieć przenieść swoją wizję artystyczną na papier i przekształcić w swego rodzaju plan realizacji celu- uważa Joanna Szczecińska ze Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi, która uzyskała grant na projekt „SEMe - SharingEuropeanMemories".

Zaangażowani partnerzy

Kluczowym zadaniem Programu Kultura jest zachęcanie do europejskiej współpracy ponadnarodowej, tworzenie nowych partnerstw oraz rozwijanie już istniejących kontaktów. Dlatego dofinansowanie mogą otrzymać tylko przedsięwzięcia kulturalne współtworzone i realizowane przez partnerów z różnych krajów europejskich.

W projekcie można wziąć udział na trzy sposoby, jako lider - koordynator projektu, współorganizator oraz partner stowarzyszony. Lider i współorganizator muszą wnieść część finansowego wkładu własnego, partner stowarzyszony nie ma takiego obowiązku. Operatorzy powinni uzupełniać się wzajemnie, każdy z nich powinien mieć szansę wniesienia swoich doświadczeń i umiejętności. Jak znaleźć współorganizatorów?

- Poszukiwania partnerów warto rozpocząć od rozważenia organizacji, z którymi już współpracujemy- radzi Joanna Bębenkowska z Punktu Kontaktowego ds. Kultury. -Można również skorzystać z sieci organizacji kulturalnych działających na poziomie europejskim, a także baz poszukiwania partnerów i internetowych platform wymiany informacji na temat europejskiej kultury i sztuki.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.