• PARTNERZY PORTALU

Negocjacje z KE w sprawie RPO na ostatniej prostej

Ponad 31 mld euro z nowego budżetu UE w ramach regionalnych programów operacyjnych trafi do samorządów województw. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ma nadzieję, że do końca października uda się zakończyć negocjacje z Komisją Europejską w tej sprawie.

"Jesteśmy na ostatnim etapie negocjacji regionalnych programów operacyjnych z Komisją Europejską. Myślę, że do końca października zdołamy ten proces zakończyć, programy zostaną podpisane pomiędzy poszczególnymi marszałkami, a Komisją Europejską" - powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło.

Z 82,5 mld euro, które Polska otrzyma z polityki spójności UE na lata 2014-2020, ponad 31 mld euro trafi na regionalne programy. W efekcie samorządy będą zarządzały 40 proc. wszystkich pieniędzy z polityki spójności. Dla porównania w poprzedniej perspektywie finansowej (2007-2013) było to 25 proc.

Czytaj też: Poza polityką spójności w Polsce niemal nie ma innych polityk rozwoju. To problem

Najwięcej pieniędzy otrzyma województwo śląskie - ponad 3,4 mld euro. Znaczące środki trafią też do woj. małopolskiego - 2,8 mld euro. Pozostałe regiony będą miały odpowiednio: dolnośląskie - ponad 2,2 mld euro; kujawsko-pomorskie - ponad 1,9 mld euro; lubelskie - ponad 2,2 mld euro; lubuskie - 906 mln euro; łódzkie - ponad 2,2 mld euro; opolskie - 944 mln euro; podkarpackie - ponad 2,1 mld euro; podlaskie - ponad 1,2 mld euro; pomorskie - ponad 1,8 mld euro; świętokrzyskie - ponad 1,3 mld euro; warmińsko-mazurskie - ponad 1,7 mld euro; wielkopolskie - ponad 2,4 mld euro i zachodniopomorskie - ponad 1,6 mld euro. Mazowsze będzie dysponowało kwotą ponad 2 mld euro.

Czytaj też: Znamy przepisy dotyczące wdrażania funduszy UE 2014-2020

Wiele inwestycji dla poszczególnych sektorów jest opisanych w Umowie Partnerstwa, którą Komisja Europejska przyjęła pod koniec maja br. Dokument określa strategię wykorzystania nowej puli funduszy europejskich. Opisuje, jak i w co będziemy inwestować. Województwa będą wydawać te pieniądze m.in. na projekty infrastrukturalne czy wsparcie dla firm.

Nowością jest to, że część pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), na który przeznaczono w sumie w latach 2014-2020 blisko 13 mld euro, będzie również zarządzana przez regiony. Mają one trafić m.in. na zwiększanie zatrudnienia w poszczególnych województwach, projekty edukacyjne i szkolenia oraz na zakładanie własnych firm.

Czytaj też: 13 mld euro na Europejski Fundusz Społeczny

Resort infrastruktury i rozwoju chce też zachęcać wojewódzkie miasta i przylegające do nich gminy do realizacji wspólnych przedsięwzięć z pieniędzy unijnych. Będą to tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Chodzi o inwestycje m.in. w drogi, transport publiczny, edukację i zdrowie. W programach regionalnych jest na to ok. 2,4 mld euro.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE