PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie będzie zwracania funduszy UE na kolej

  • PAP    8 marca 2012 - 10:14
Nie będzie zwracania funduszy UE na kolej

Minister transportu Sławomir Nowak zadeklarował, że jego resort wykorzysta wszystkie fundusze europejskie, jakie Komisja Europejska zdecyduje się przeznaczyć na polską kolej.
Gwarantuję – nie będzie żadnych zwrotów do KE – oświadczył. Latem ubiegłego roku Polska złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o przesunięcie 1,2 mld euro z projektów kolejowych na drogowe – w ramach funduszy UE na rozwój infrastruktury w latach 2007-2013. KE wstępnie odpowiedziała, że się nie zgodzi, gdyż środki powinny zostać w sektorze kolejowym i być wydane np. na projekty rewitalizacyjne. Reakcja KE spowodowała, że w Polsce zaczęto poszukiwać projektów kolejowych, które jednak mogłyby zostać zrealizowane z unijnych funduszy.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska powiedziała przed miesiącem, że resort ma informacje z KE, że ta zdecyduje w marcu o wnioskowanym przez Polskę przeniesieniu funduszy UE z kolei na drogi.

„Pierwsza moja wizyta, którą złożyłem w KE po objęciu urzędu, to był bardzo jasny komunikat: proszę o jak najszybszą decyzję w tej sprawie, jeżeli nie chcecie przeznaczyć tego 1,2 mld euro na drogi, nic nie szkodzi, wróćcie je na koleje, ja je spożytkuję” – powiedział Nowak w czwartek radiu TOK FM.

Jak podkreślił, potrzeby na kolei Polska ma tak duże, że z całą pewnością wszystkie środki z KE będą wykorzystane. „Naprawdę gwarantuję – nie będzie żadnych zwrotów do KE” – oświadczył minister.

Nowak zadeklarował, że modernizacja kolei to jego priorytet jako ministra transportu. „To jest zadanie, które zresztą postawił przede mną premier, i ja się rzeczywiście tym przejmuję i w to bardzo angażuję” – zadeklarował. Jak zaznaczył, konieczna jest modernizacja PKP w kierunku większego bezpieczeństwa i większego komfortu jazdy pasażerów.

Nowak powiedział, że od dwóch miesięcy w jego resorcie powstaje specjalny program podnoszenia standardów bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Zadeklarował, że program zostanie uruchomiony jeszcze w tym roku. „Już w tym roku minimum 200 przejazdów zabezpieczymy; podniesiemy poziom bezpieczeństwa na tych przejazdach z klasy D, czyli najniższej bez rogatek i bez sygnalizacji, do klasy B, czyli już z pełną automatyką i z rogatkami”– powiedział.

Jak dodał, chodzi o miejsca z najbardziej tragicznym bilansem wypadków. „Chcę, żebyśmy przygotowali w najbliższych latach taki program, żebyśmy co najmniej 1000 przejazdów rocznie w ten sposób zabezpieczali” – zaznaczył.

Nowak zapowiedział także modernizację i optymalizację linii kolejowych. Jak mówił, są miejsca w kraju, gdzie niepotrzebne są tak rozbudowane linie jak obecnie. W jego ocenie najsłabszym ogniwem w polskich kolejach jest jednak przestarzały tabor. Jak powiedział, średni wiek wagonu pasażerskiego w Polsce to 28 lat.

„Będziemy w najbliższych latach radykalnie modernizowali ten tabor, czyli będziemy podnosili standard bezpieczeństwa i komfortu (...) Będziemy kupowali nowe pociągi, całe elektryczne zespoły trakcyjne” – zapowiedział Nowak.

Przypomniał, że PKP Intercity kupiło od konsorcjum, którego liderem jest włoski Alstom, 20 szybkich pociągów Pendolino, mogących rozwijać prędkość do 250 km/godz. (maksymalna prędkość na polskich torach to na razie 160 km/godz.). Składy mają jeździć na trasie Kraków-Katowice-Warszawa-Gdańsk. Jak powiedział Nowak, Pendolino pojadą już w 2014 r.

Minister transportu zapowiedział też zmiany kadrowe w PKP. „Wystosowałem ponad półtora miesiąca temu list do Rady Nadzorczej PKP z prośbą o przygotowanie procedury rekrutacyjnej, wyłonienia nowego zarządu” – poinformował. Jak powiedział, jego celem jest wprowadzenie nowego standardu w tym zakresie.

„Chciałbym, żeby ten nowy zarząd przeszedł pełną drogę rekrutacji, przeszedł taką specjalną drogę prowadzoną przez doradców personalnych, bo uważam, że potrzebujemy w PKP naprawdę profesjonalistów najwyższej klasy i ja tego dokonam” – oświadczył.

Nowak zaznaczył jednocześnie, że zmiany kadrowe w PKP nie mogą być dokonywane „dla samych zmian”. „Zmiany kadrowe muszą być wynikiem pewnej koncepcji całościowej, a ta koncepcja jest przede wszystkim zbudowana na konieczności modernizacji PKP i w ogóle PLK. I to będziemy robili” – zapewnił. Jak zaznaczył, nie chodzi o „wielkie miraże typu koleje dużych prędkości, pociągi TGV (fr. Train a Grande Vitesse), ale solidne polskie linie kolejowe i porządne pociągi”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Łupek, 2012-03-08 18:08:52

    Jest powód do świętowania ?
  • RGwroc, 2012-03-08 15:11:46

    Dobrze, że chociaż w Brikseli sie ktoś rozsądny znalazł. Pomyśł, by przesunąć pieniądze z kolei na drogi to typowy przykład polskiego braku kompetencji Aż przykro...