PARTNER PORTALU
  • BGK

Nieco lepsze dla nas prognozy unijnego budżetu

  • PAP    19 września 2012 - 12:36
Nieco lepsze dla nas prognozy unijnego budżetu

Przygotowany przez cypryjską prezydencję nowy dokument negocjacyjny ws. budżetu UE na lata 2014-20 jest lepszy dla Polski niż poprzedni: zniknął limit, że kraj nie może dostać więcej funduszy spójności niż obecnie. Ale będą inne hamulce - zastrzegły źródła UE.
Dokument zwany schematem negocjacyjnym (z ang. negotiating box) podsumowujący efekty dotychczasowych negocjacji został we wtorek wieczorem wysłany do stolic państw UE i w środę rano udostępniony dziennikarzom w Brukseli. Nie zawiera jeszcze żadnych liczb (pozostawiono puste miejsce w nawiasach). Liczby pojawią się pod koniec października - powiedziały w środę źródła unijne.

Czytaj też: Buzek: Polska nie straci na nowym budżecie UE  

Najważniejsza dla Polski nowością w porównaniu z dokumentem opracowanym przez poprzednią duńską prezydencję jest usunięcie zapisu o tzw. "odwróconej siatce bezpieczeństwa", która miała ograniczyć dostęp do funduszy spójności poprzez określenie nowego pułapu, by kraj nie mógł dostawać więcej niż w budżecie na lata 2007-14 (w przypadku Polski było to 67 mld euro), plus ewentualnie mały procent.

Taka propozycja, pod naciskiem krajów płatników netto, znalazła się dokumencie przygotowanym przez duńską prezydencję, co oprotestowała m.in. Polska. Z wyjściowej, przedstawionej w ubiegłym roku przez Komisję Europejską propozycji budżetu na lata 2014-20 wynikało, że Polska mogłaby zyskać dostęp nawet do aż około 80 mld euro. KE określiła limit dostępu do funduszy spójności jako 2,5 proc. PKB kraju w ciągu siedmiu lat.

Odwrócona siatka bezpieczeństwa zniknęła z dokumentu, ale to nie znaczy, że nie będzie innych hamulców, zastrzegły źródła unijne. "Nie możemy pozwolić, by alokacje w polityce spójności wymknęły się spod kontroli" - powiedziały źródła.

W poniedziałek dokument cypryjski omówią na posiedzeniu w Brukseli ministrowie spraw europejskich, a już w czwartek ambasadorzy państw UE.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.