Niemcy blokują 80 mln euro dotacji dla gazoportu

  • wnp.pl/Dziennik Gazeta Prawna
  • 30-08-2010
  • drukuj
Niemcy blokują dotację w wysokości 80 mln euro na budowę gazoportu w Świnoujściu. Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", ich zdaniem terminal będzie zagrażał środowisku.
Niemcy blokują 80 mln euro dotacji dla gazoportu

"DGP" wskazuje jednak na nieoficjalne powody działania Niemców, którzy w terminalu widzą konkurencję dla gazociągu Nord Stream.

Niemcy domagają się, żeby Polska przeprowadziła wyjątkowo drobiazgowe analizy oddziaływania terminalu na środowisko po ich stronie granicy. Opóźniłoby to zaplanowane na połowę września rozpoczęcie budowy. Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej", że skutkowałoby to też unieważnieniem decyzji środowiskowej oraz pozwolenia na budowę. Według niego gazoport zostałby uruchomiony nie w połowie 2014 roku, ale co najmniej dwa, trzy lata później. Resort zapewnia, że Polacy odpowiedzieli na wszystkie pytania w kwestiach ekologicznych.

Eksperci rynku gazu, na których powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna" mówią, że blokowanie tej kluczowej dla bezpieczeństwa energetycznego inwestycji ma związek z budową rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream. Niemieckie firmy gazowe liczyły bowiem, że za pośrednictwem Nord Streamu będą sprzedawać nam rosyjski surowiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

TYPOWE ZACHOWANIE DLA NACJI NIEMIECKIEJ

JK, 2010-08-31 22:56:25 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE