PARTNER PORTALU
  • BGK

Niewykorzystane środki z UE można przesuwać

  • PAP    3 lipca 2013 - 15:17
Niewykorzystane środki z UE można przesuwać

Parlament Europejski przegłosował w środę rezolucję, w której poparł polityczny kompromis z rządami ws. budżetu UE na lata 2014-2020. Przewiduje on m.in. możliwość przesuwania niewykorzystanych środków z roku na rok oraz przegląd budżetu na półmetku.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz ocenił, że choć polityczny kompromis z rządami w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE 2014-2020 jest daleki od ideału, to stanowi on najlepsze możliwe obecnie porozumienie.

"Lepiej jest mieć połowę niż nic" - napisał Schulz w komunikacie.

Jego zdaniem środowe głosowanie w PE świadczy o szerokim poparciu dla kompromisu wśród europosłów oraz jest dowodem na to, że PE udało się wywalczyć znaczne poprawki w porozumieniu.

Zgoda Parlamentu Europejskiego jest konieczna, by uzgodniony w lutym przez przywódców państw unijnych budżet wszedł w życie. Środowa rezolucja to jednak nie koniec drogi. Wyraża ona jedynie poparcie dla politycznego kompromisu ws. budżetu pomiędzy rządami a PE. Dopiero po wakacjach będą głosowane przepisy wdrażające nowy budżet.

Wieloletnie ramy finansowe dla UE przewidują wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach na siedem lat.

Kompromis poparło w środę 474 posłów, przeciw było 193, a 42 wstrzymało się od głosu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.