PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK oceniła instytucje nadzorujące projekty unijne. Jak wypadły?

  • PAP    10 lipca 2014 - 09:08
NIK oceniła instytucje nadzorujące projekty unijne. Jak wypadły?

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła trzy instytucje - z woj. lubuskiego, małopolskiego i śląskiego - za skuteczną kontrolę projektów finansowanych z regionalnych programów operacyjnych - wynika z opublikowanego raportu Izby.
Chodzi o: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego (zarządzający Lubuskim Regionalnym Programem Operacyjnym), Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości (instytucja pośrednicząca dla Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego) i Śląskie Centrum Przedsiębiorczości (instytucja pośrednicząca dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego).

Badanie NIK dotyczyło okresu od 1 stycznia 2007 r. do 30 listopada 2013 r.

Jak podkreśliła NIK, działania tych trzech instytucji były "na ogół skuteczne i zapewniały wykrywanie nieprawidłowości dotyczących niezachowania trwałości projektów". "Kontrolowani beneficjenci, poza nielicznymi przypadkami, należycie wywiązywali się z obowiązków związanych z zachowaniem trwałości projektów zrealizowanych z dofinansowaniem pochodzącym z funduszy strukturalnych" - dodano.

Oznacza to, że większość skontrolowanych osób, które otrzymały pieniądze unijne, realizowały projekty zgodnie z warunkami przyjętymi w umowach o dofinansowanie unijne.

"Dla zapewnienia długookresowej stabilności finansowej państwa w okresie pogorszenia sytuacji gospodarczej, kluczowa jest trwałość rezultatów osiągniętych w ramach projektów współfinansowanych ze środków unijnych" - zaznaczyła NIK.

Izba zaleciła doprecyzowanie treści umów o dofinansowanie projektu z nowej perspektywy unijnej. Chodzi o wskazanie konkretnych wymagań, by osoba realizująca projekt z pieniędzy UE wiedziała o swoich obowiązkach bezpośrednio z umowy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.