PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK: Podkarpackie dobrze przygotowane do wdrażania przyszłego RPO

  • AW    22 maja 2014 - 19:10
NIK: Podkarpackie dobrze przygotowane do wdrażania przyszłego RPO

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła działalność Zarządu Województwa Podkarpackiego w przygotowaniu systemu wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 - 2020 - informuje biuro prasowe tamtejszego urzędu marszałkowskiego
- Bardzo cieszy mnie ta pozytywna ocena naszej pracy i nie ukrywam, że mobilizuje do jeszcze bardziej intensywnych działań - podkreśla marszałek Władysław Ortyl.

Kontrola przeprowadzona przez NIK trwała od 10 marca do 30 kwietnia 2014 roku. Objęła ona proces przygotowania i uzgadniania RPO, przygotowania rozwiązań organizacyjnych, regulacji prawnych oraz wytycznych dotyczących wdrażania RPO WP na lata 2014 -2020.

Pozytywna ocena wystawiona przez NIK dotyczy przedsięwzięć podejmowanych w zakresie przygotowania i uzgadniania programu dotyczącego nowej perspektywy finansowej. NIK pozytywnie ocenia też prace nad przygotowaniem Kontraktu Terytorialnego.

- Jesteśmy w trakcie negocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 -2020, gotowy program wysłaliśmy w wymaganym terminie do Brukseli, ale jednocześnie przygotowujemy się, aby móc dobrze wdrażać program. Prowadzimy bardzo zaawansowane prace nad uszczegółowieniem programu, instrukcją wykonawczą, żeby moc jak najszybciej ogłosić konkursy. Jednocześnie przygotowujemy się organizacyjnie. Musimy powołać Instytucję Certyfikującą program - wyjaśnia marszałek Władysław Ortyl.


Jak wyjasnia Aleksandra Gorzelak-Nieduży z biura prasowego UMWP, do tej pory Instytucja Certyfikująca umiejscowiona była w urzędzie wojewódzkim, teraz znajdzie się w strukturach samorządu województwa. Musi jednak funkcjonować w innym miejscu niż departament, który wdraża RPO WP 2014-2020. Stąd potrzeba rozdzielenia dotychczasowego Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP.

Część departamentu zajmie się dotychczasową perspektywą finansową oraz kwestiami strategii rozwoju województwa. Tu także umiejscowiona zostanie Instytucja Certyfikująca RPO WP 2014 -2020. Natomiast nowy departament w całości będzie zajmował się wdrażaniem RPO WP 2014 -2020. Na ten program przeznaczona jest kwota 2,1 mld euro.

Jak łatwo się domyslić, zarząd województwa robi wszystko, by zatrzeć wpadki i problemy z rozliczaniem projektów z RPO w ramach obecnej perspektywy. 

Czytaj też: Nadzwyczajna sesja podkarpackiego sejmiku 

Przypmnijmy, że plamą na wdrażaniu unijnych funduszy nazwał woj. podkarpackie wiceminister Adam Zdziebło.  - KE wstrzymała w tym regionie płatności przez długi czas. Negocjacje nad odblokowaniem pieniędzy między ministerstwem rozwoju a Komisją Europejską były bardzo długie, oby nigdy się taka sytuacja nie powtórzyła - mówił Zdziebło w rozmowie z Portalemsamorzadowym.pl

Czytaj też: Przy wydawaniu unijnej kasy ważne są efekty, nie efekciartswo 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.