PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa perspektywa - nowy system finasowania szkoleń

  • pt    12 maja 2015 - 13:47
Nowa perspektywa - nowy system finasowania szkoleń

W ramach programów regionalnych zostaną wdrożone tzw. Podmiotowe Systemy Finansowania usług rozwojowych, które pozwolą na proste i szybkie finansowanie usług doradczych lub szkoleniowych- fot. Victor1558/flickr

W ramach programów regionalnych zostaną wdrożone tzw. Podmiotowe Systemy Finansowania usług rozwojowych, które pozwolą na proste i szybkie finansowanie usług doradczych lub szkoleniowych – zapowiada resort infrastruktury.
Ze wsparcia szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2007-2013 skorzystało ok. 300 tys. przedsiębiorstw i ponad 1,5 mln pracowników. W nowej perspektywie planowana jest istotna zmiana podejścia w zakresie finansowania szkoleń.

- O zawartości oferty szkoleniowej będzie decydować w pierwszej kolejności rynek, a więc sam przedsiębiorca – poinformował wiceminister Paweł Orłowski podczas spotkania dotyczącego nowej puli unijnych środków na szkolenia.

Wiceszef resortu podkreślił, że inwestycja w kapitał ludzki firmy, tak samo jak w środki trwałe, stanowi kluczową decyzję wpływającą na jej dalszy rozwój.

- W latach 2014-2020 chcemy położyć większy nacisk na jakość i porównywalność udzielanego wsparcia, jak również zapewnić przedsiębiorcom narzędzia umożliwiające swobodny wybór usług dostępnych na rynku -powiedział wiceminister Orłowski.

Powstanie Rejestr Usług Rozwojowych

To przedsiębiorca, będzie decydował z jakiego szkolenia i jakiej usługi rozwojowej chce skorzystać. Zapewni to Rejestr Usług Rozwojowych, który zostanie uruchomiony z funduszy Programu Wiedza Edukacja Rozwój jeszcze w tym roku.

Baza będzie zawierać informacje o podmiotach świadczących usługi doradcze i szkoleniowe oraz o ich ofercie, co ułatwi przedsiębiorcom ich poszukiwanie i wybór, zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Będzie mieć uniwersalny charakter – obejmie nie tylko usługi wspófinansowane z unijnych funduszy, ale również te finansowane ze środków prywatnych.

Zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich informacji umożliwi także dokonywanie oceny jakości wsparcia, która będzie dostępna dla wszystkich uczestników szkoleń. Będzie to stanowić dodatkową zachętę dla firm szkoleniowych do ciągłego podnoszenia jakości ofert.

Poza tym, instytucja szkoleniowa, aby trafić do rejestru, będzie musiała przejść najpierw test weryfikujący jej wiarygodność oraz potencjał (np. doświadczenie kadry trenerskiej, jakość zrealizowanych wcześniej projektów).

Podmiotowe Systemy Finansowania

Natomiast w ramach programów regionalnych zostaną wdrożone tzw. Podmiotowe Systemy Finansowania usług rozwojowych, które pozwolą na proste i szybkie finansowanie usług doradczych lub szkoleniowych wybranych przez przedsiębiorcę.

Mechanizmy te – w zależności od rozwiązań przyjętych w danym regionie – zostaną oparte na systemie bonów szkoleniowych lub refundacji kosztów usługi połączonej z promesą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.