PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa polityka spójności mniej korzystna dla Polski

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    5 października 2011 - 06:25
Nowa polityka spójności mniej korzystna dla Polski

Polska może po 2013 r. dostać mniej funduszy strukturalnych z Brukseli z powodu zmian w warunkach ich wypłacania.
Komisja Europejska zaproponuje 6 października projekty rozporządzeń. Znajdą się tam kryteria przyznawania pomocy po 2013 r. – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Polityka spójności motorem rozwoju regionów

Na razie nasz kraj z polityki spójności korzysta najwięcej. Wsparcie wynosi 4 proc. PKB, ale są propozycje, aby w latach 2014-2020 pułap pomocy obniżyć do 2,5 proc. Wtedy w 2010 r. Polska dostałaby maksymalnie około 9 mld euro.

Czytaj też: 376 mld euro na politykę spójności po 2013

Innym problemem jest pomysł utworzenia odrębnego funduszu (kosztem pieniędzy na politykę spójności) na rozwój projektów transportowych, energetycznych i ochrony środowiska w całej Unii.

Nie jest też jasne, na ile korzystna będzie dla naszego kraju propozycja utworzenia od 2014 r. kategorii regionów pośrednich (o poziomie rozwoju między 75 a 90 proc. średniej rozwoju Unii), które nadal korzystałyby z części pomocy strukturalnej.

Utworzenie kategorii pośrednich regionów może pomniejszyć pulę pieniędzy, jaka trafi do polskich województw – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.