PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa strategia innowacji dla Śląska

  • PAP    9 sierpnia 2012 - 13:33
Nowa strategia innowacji dla Śląska

Samorząd woj. śląskiego, we współpracy ze środowiskami biznesu i nauki, rozpoczął prace nad Regionalną Strategią Innowacji do 2020 r.
Ma ona wskazać dziedziny, w których region może stać się europejskim liderem – pod względem technologii, produktów czy badań.

Woj. śląskie było pierwszym w Polsce, które przed 10 laty przygotowało strategię innowacji dla regionu. Skupiono się w niej na stworzeniu sieci ułatwiającej przepływ informacji i współpracę między biznesem, nauką i administracją. Realizowane były liczne projekty wspierające transfer nowinek technicznych z nauki do przemysłu.

Teraz rozpoczęły się konsultacje społeczne nowej strategii innowacji, obejmującej okres od 2013 do 2020 roku. Sejmik województwa ma przyjąć ją w grudniu tego roku. Wcześniej, do 5 września, wszystkie zainteresowane środowiska i organizacje mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje do projektu.

Punktem wyjścia do strategii, oprócz dotychczasowych doświadczeń, są najnowsze zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące mechanizmów programowania rozwoju na lata 2014-2020. Chodzi o wskazanie tzw. inteligentnych specjalizacji poszczególnych regionów, a także współpracę między nimi już nie tylko w skali europejskiej, ale i globalnej.

„We współczesnym świecie nikogo nie zaskakuje już to, że po zasoby sięga się w skali globalnej. O sile regionu stanowić więc będzie nie tyle to, co mamy tu i teraz, lecz to, w jaki sposób potrafimy włączać się w globalne łańcuchy dostaw i kreowania wartości” – wyjaśnił Witold Trólka z urzędu marszałkowskiego w Katowicach.

Aby to osiągnąć, regiony muszą rozwijać swój potencjał, budując jednocześnie alianse strategiczne w skali co najmniej europejskiej. To wymaga skupienia się na wybranych najważniejszych obszarach tematycznych, gdzie jest szansa na osiągnięcie międzynarodowej przewagi. Dla Śląska mogłyby to być np. zaawansowane technologie medyczne, czyste technologie węglowe czy innowacyjne, energooszczędne rozwiązania dla gospodarki.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.