PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowa strategia nie dzieli Polski

 • PAP    14 lipca 2010 - 17:42
Nowa strategia nie dzieli Polski

Nowa strategia rozwoju regionalnego nie dzieli kraju na Polskę A i B, tylko będzie wspierać rozwój silnych stron wszystkich regionów - powiedziała w środę minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Nową strategię rozwoju regionalnego przyjął we wtorek rząd.
Minister Bieńkowska powiedziała, że dokument zmienia dotychczasową filozofię myślenia, jeśli chodzi o politykę regionalną w Polsce. Dotychczas polegała ona na próbie niwelowania różnic między regionami. Nowa strategia do roku 2020 koncentruje się na trzech celach - konkurencyjność, spójność i sprawność.

Jak wyjaśniała Bieńkowska, w ramach wspierania konkurencyjności resort wraz z regionami będzie określał ich mocne strony, a na ich realizację przekazywał pieniądze. Spójność oznacza dofinansowywanie tych części kraju, które bez pomocy nie tylko nie nadążą za pozostałymi regionami, ale mogą się nawet cofnąć w rozwoju. Sprawność, czyli stworzenie warunków, by strategia mogła być efektywnie zrealizowana, oznacza w skrócie sprawną administrację i współpracę między wszystkimi szczeblami władzy, które będą współdecydować o tym, na co zostaną przekazane pieniądze.

- Nie jest tak, że jest Polska A i Polska B. My pokazujemy, że w tzw. Polsce B są obszary słabe i wymagające wsparcia - ta strategia jest zaadresowana do tych obszarów. Zauważamy, że w innych regionach też są powiaty, które na poziomie rozwoju są bardzo zbliżone do Polski wschodniej. Nie są gorsze z punktu widzenia naszej strategii, w tym sensie, że one też wymagają wsparcia. Nie dzielimy na biednych uprzywilejowanych z Polski wschodniej i na pokrzywdzonych z całej reszty, tylko wszystkich wspieramy w ramach tej strategii, to jest cały jej sens - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski.

Strategia zakłada, że do 2013 r. pieniądze na jej realizację będą pochodzić z funduszy unijnych, ewentualnie także z innych źródeł zagranicznych, jak np. kredyt z EBI, albo z środków własnych regionów czy budżetu państwa. Po 2013 r. MRR zakłada, że na realizację programów regionalnych realizowanych w ramach strategii będzie przekazywanych ok. 70 proc. środków, jakie Polska otrzyma na politykę regionalną, a na programy krajowe, także realizowane w ramach strategii i zarządzane przez ministerstwo, będzie ok. 20 proc. środków.

Podział pieniędzy na poszczególne cele będzie się kształtował w proporcji ok. 60 proc. na konkurencyjność, ok. 30 proc. na spójność i nie więcej niż 5 proc. na skuteczność.

- Bardzo nam zależało, żeby ten dokument zaistniał oficjalnie. Pracowaliśmy nad nim ponad rok, od jesieni zeszłego roku prowadziliśmy konsultacje - powiedziała Bieńkowska.

Dodała, że Komisja Europejska zapowiada, że pierwsze projekty rozporządzeń dotyczących przyszłej polityki spójności zaczną się pojawiać za ok. pół roku. - W związku z tym zależało nam na tym, by po raz pierwszy odkąd jesteśmy w Unii mieć dokument krajowy, nie podporządkowany wyłącznie zapisom unijnym. Zawsze programy tworzyliśmy po to, żeby jak najlepiej skorzystać z pieniędzy unijnych. Mamy w tej chwili dokument krajowy, który jest odpowiedzią zarówno na unijny dokument strategiczny Europa 2020, ale będzie też podstawą do negocjacji przyszłych funduszy unijnych i polityki spójności na lata 2014-2020 - powiedziała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Olo ze Świdwina, 2010-07-15 16:48:33

  Masz rację. Posrane wschodnie województwa jednym frazesem ,,wyrównywanie szans i sprawiedliwość dziejowa" zawsze dostają pieniądze na co im się przyśni w głowie. A zachód Polski? Lubuskie i Zachodniopomorskie to co gorsze? Też są obszary biedy i wykluczenia. Trzeba wspierać Szczecin i port... a nie zamojsko - łomżyńskie wiochy.  rozwiń
 • jA, 2010-07-15 00:46:50

  Ciekawe jak to będzie wyglądało w praktyce. Boję się, że jak zwykle. Tym co maja bedzie dodane. Program Polski Wschodniej gwarantuje pieniądze dla poszkodowanych przez historię.
 • jA, 2010-07-15 00:46:22

  Ciekawe jak to będzie wyglądało w praktyce. Boję się, że jak zwykle. Tym co maja bedzie dodane. Program Polski Wschodniej gwarantuje pieniądze dla poszkodowanych przez historię.