Nowa strategia rozwoju regionalnego

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 30-06-2010
  • drukuj
Kontynuacja programu „Rozwój Polski wschodniej”, fundusz pomocowy dla małych miasteczek i wydzielona kwota pieniędzy na rozwój 18 największych polskich miast – taki jest plan rządu na politykę regionalną.
Nowa strategia rozwoju regionalnego

Prawie gotowa jest nowa krajowa strategia rozwoju regionalnego, która zadecyduje o tym, jak Polska podzieli unijne fundusze strukturalne w latach 2010-2020. Za 2-3 tygodnie ma ją przyjąć rząd – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Lwia część dotacji trafi do regionów najbiedniejszych. Nowością jest zauważenie, że także niektóre części zachodniej Polski są bardzo biedne.

Właśnie dlatego Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zdecydowało się stworzyć odrębny program dla tych gmin i powiatów, które dzieli więcej niż dwie godziny jazdy od stolicy regionu. Największy tego typu problem ma woj. zachodniopomorskie.

Z zapisów strategii wynika, że 60 proc. wszystkich pieniędzy (unijnych i krajowych) pójdzie na inwestycje w 18 stolicach regionalnych, a 30 proc. na wsparcie dla obszarów najbiedniejszych zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie Polski.

Dziś nie wiadomo, ile to będzie konkretnie. Bo nikt nie wie, ile Polsce uda się wynegocjować pieniędzy w nowym budżecie Unii na lata 2014-2020. Rząd ostrożnie liczy na 65-70 mld euro – podaje „Gazeta Wyborcza”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Bardzo dobrze, że w końcu zauważono także obszary niedorozwinięte i biedne na zachodzie Polski. W związku z tym, że największym problemem infrastrukturalnym województwa Zachodniopomorskiego jest dość długi czas dojazdu do Szczecina na liście zaklepanych inwestycji infrastrukturalnych muszą się znale...źć gruntowne modernizacje dróg krajowych w regionie, budowa kilku nowych ekspresówek łączących Pomorze Zachodnie z resztą kraju oraz modernizacja kolei - w szczególności tej do Gdańska - bo Donek to chyba zapomniał, że w Polsce jest jeszcze kolej. rozwiń

Olo ze Świdwina, 2010-07-07 20:51:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE