PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe pociągi dla Kolei Dolnośląskich

  • PAP    17 października 2011 - 13:18
Nowe pociągi dla Kolei Dolnośląskich

Około 100 mln zł to koszt pięciu nowych pociągów, które zakupiły Koleje Dolnośląskie. Nowe składy wyruszą na trasy w obrębie aglomeracji wrocławskiej za dwa lata.
W poniedziałek przedstawiciele Kolei Dolnośląskich i spółki Newag SA podpisali umowę na dostawę pociągów.

Jak powiedziała podczas konferencji prasowej prezes zarządu Kolei Dolnośląskich Genowefa Ładniak, zakup nowych pociągów to przełom w działalności przewoźnika.

„Dziś eksploatujemy 20 spalinowych autobusów szynowych. To są pojazdy wykorzystywane do obsługi linii o mniejszej frekwencji, mogące rozwijać prędkość do 120 km/h. Nowe pojazdy są napędzane energią elektryczną i mogą pomieścić więcej pasażerów; będą one przewozić pasażerów przede wszystkim w obrębie aglomeracji wrocławskiej” – tłumaczyła.

Nowe pociągi to czteroczłonowe pojazdy, mogące rozwijać prędkość do 160 km/h. W każdym z nich jest 212 miejsc siedzących. Składy są klimatyzowane i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na ekranach LCD wyświetlany jest system informacji pasażerskiej. Pociągi są monitorowane, a pasażerowie będą mieli dostęp do bezprzewodowego internetu.

Pierwsze dwa pojazdy mają trafić na Dolny Śląsk w przeciągu 18 miesięcy, zaś kolejne do końca 2013 r. Będą one jeździć na trasach Wrocław Główny-Oleśnica, Wrocław Główny-Żmigród oraz Wrocław Główny-Legnica. Koszt pociągów to blisko 100 mln zł, z czego ponad 80 proc. stanowią środki unijne.

Koleje Dolnośląskie są spółką samorządową. Zostały powołane przez sejmik województwa dolnośląskiego w grudniu 2007 r., a działalność przewozową rozpoczęły rok później. Obsługują połączenia pomiędzy kilkunastoma miastami w regionie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.