PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy klaster w Opolu pomoże pozyskiwać fundusze z UE

  • PAP    5 grudnia 2013 - 11:38
Nowy klaster w Opolu pomoże pozyskiwać fundusze z UE

- W Opolu utworzono klaster branży budowlanej i wyposażenia wnętrz. Jego celem jest pozyskiwanie funduszy unijnych na rozwój firm, wymiana wiedzy, promocja gospodarki regionu opolskiego oraz współpraca z samorządem.
Inicjatorami utworzenia klastra są: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz centrum wystawiennicze domEXPO. Głównymi celami klastra ma być pozyskiwanie funduszy unijnych na rozwój firm, wymiana wiedzy eksperckiej, organizowanie cyklicznych spotkań, które umożliwią mniejszym przedsiębiorcom poznawanie doświadczeń liderów rynku, a także promocja gospodarki Opolszczyzny i współpraca z instytucjami samorządowymi.

"Nie chcemy narzucać formuły tego klastra, ale wsłuchać się w to, czego potrzebują firmy" - powiedział PAP Sławomir Janecki z OCRG. "Ministerstwo Gospodarki sygnalizuje, że będzie dużo pieniędzy unijnych, które będą przeznaczone na branże kluczowe i ta branża może po nie sięgnąć" - dodał.

W opolskim domEXPO powstanie tzw. "Strefa biznesu", czyli miejsce, w którym cyklicznie będą się mogli spotykać biznesmeni i ich klienci.

"Idea klastra wynika bezpośrednio z misji centrum wystawienniczego domEXPO, której założeniem jest wspieranie lokalnych przedsiębiorstw i rozwój biznesu. Skupiając ponad 120 najemców z tej branży, chcemy poszerzyć możliwości współpracy oraz dystrybucji na poziomie regionalnym, ale także międzynarodowym. W planach mamy m.in. organizowanie misji gospodarczych oraz targów o zasięgu międzynarodowym" - powiedział dyrektor ds. komercjalizacji domEXPO Artur Braniec.

Klaster jest inicjatywą niekomercyjną. Biorą w niej udział przedstawiciele dwunastu firm z Opolszczyzny, ale zaproszone zostaną również inne firmy, które będą wystawcami i najemcami w domEXPO lub należą do Klubu 150, który zrzesza przedsiębiorstwa o największym znaczeniu dla gospodarki woj. opolskiego.

W ostatnich miesiącach Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki oraz Klub 150 pomogły już w założeniu klastra spożywczego i klastra branży motoryzacyjnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.