PARTNER PORTALU
  • BGK

O otwieraniu się Europy w Częstochowie

  • wer/www.czestochowa.pl    2 października 2011 - 15:30
O otwieraniu się Europy w Częstochowie

W ratuszu miejskim w Częstochowie odbyło się spotkanie prezydium stowarzyszenia miast laureatów nagrody Europy, które poprzedziła konferencja poświęcona problematyce rozszerzenia Unii Europejskiej.
Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk (zabierz głos/oceń prezydenta) jako wiceprzewodniczący stowarzyszenia MLNE zapowiedział to robocze spotkanie już podczas swego majowego pobytu w Ankarze.

Celem Stowarzyszenia MLNE jest promowanie idei integracji europejskiej, intensyfikacja wzajemnej wymiany doświadczeń, prezentacja dokonań miast oraz wspieranie współpracy partnerskiej i wymiany młodzieżowej.

Czytaj też: Opłata od pielgrzymów upadła, ale...

Stowarzyszenie działa pod auspicjami Rady Europy i składa się obecnie z 68 miast nagrodzonych przez tę organizację najwyższym trofeum Prix de l’Europe. Obok Częstochowy, polskimi laureatami nagrody są Gdynia (zabierz głos/oceń prezydenta) i Katowice (zabierz głos/oceń prezydenta).

Z kolei prezydium stowarzyszenia tworzą najbardziej aktywne miasta: Ankara, Charków, Częstochowa, Darmstadt, Graz, Mülheim an der Ruhr, Nancy, Regensburg i St. Pölten.

W konferencji uczestniczył także Wojciech Olejniczak, poseł Parlamentu Europejskiego, który przypomniał o wielkiej roli samorzadów, jaką pełnią w rozwoju integracji europejskiej.

- Wzajemna integracja jest potrzebna Polsce, Europie i światu. Odpowiedzią na kryzys, z którym boryka się Unia Europejska, powinna być solidarność nie tylko krajów członkowskich. To wielkie wyzwanie także dla Polski - mówił eurodeputowany Wojciech Olejniczak.

Tomasz Ginter ze Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego opowiedział natomiast o wpływie rozszerzenia Unii Europejskiej na rozwój regionalny, a Bogumiła Kmieć, dyrektor Centrum Języków Europejskich o nauczaniu języków obcych w kontekście unijnej współpracy.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.